Reprezentacje
Ekstraklasa
I Liga
II Liga
Rozgrywki młodzieżowe
Siatkówka plażowa
FIVB CEV
Nasi Partnerzy
















Adidas Sklepy



Polska Siatkówka
Magazyn Siatkówka



PRZEPISY

ZACHOWANIE UCZESTNIKÓW ZAWODÓW

21. NIEWŁASCIWE ZACHOWANIE I SANKCJE

21.1 NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE NIE PODLEGAJĄCE SANKCJOM
Niewłaściwe zachowanie członka zespołu, nie osiągające najniższej kategorii w klasyfikacji, nie podlega sankcjom.
Aby zapobiec stosowaniu w stosunku do zespołu sankcji za niewłaściwe zachowanie, obowiązkiem sędziego pierwszego jest w takiej sytuacji udzielenie członkowi zespołu lub zespołowi upomnienia słownego lub gestem, za pośrednictwem grającego kapitana.

Takie upomnienie nie jest sankcją i nie ma natychmiastowych konsekwencji. Nie jest ono zapisywane w protokole zawodów.
21.2 NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE PODLEGAJĄCE SANKCJOM
Niewłaściwe zachowanie członka zespołu wobec sędziów, działaczy, przeciwników, zawodników swojego zespołu lub publiczności, klasyfikowane jest w trzech kategoriach, w zależności od wagi przewinienia:

21.2.1 Zachowanie grubiańskie: czynności sprzeczne z dobrymi manierami, zasadami moralności lub wyrażanie się z pogardą.

21.2.2 Zachowanie obraźliwe: zniesławienie, obraźliwe gesty lub wyrażanie się.

21.2.3 Agresja: atak fizyczny lub jego próba.
21.3 SKALA SANKCJI
Zgodnie z oceną sędziego pierwszego, w zależności od stopnia przewinienia, stosuje się następujące sankcje, które zapisywane są w protokole zawodów:

21.3.1 "KARA" - przegranie akcji
Pierwsze grubiańskie zachowanie w spotkaniu przez dowolnego członka zespołu karane jest przegraniem akcji (Przepis 4.1.1).

21.3.2 "WYKLUCZENIE"
21.3.2.1 Członek zespołu ukarany wykluczeniem nie może grać do końca seta, lecz musi siedzieć w polu kar (Przepis 1.4.5, 5.3.2 oraz Rysunek 1a i Rysunek 1b) bez innych konsekwencji. Wykluczony trener traci prawo do kierowania grą zespołu i musi siedzieć w polu kar (Przepis 5.2.1).

21.3.2.2 Pierwsze obraźliwe zachowanie członka zespołu karane jest wykluczeniem, bez innych konsekwencji.

21.3.2.3 Drugie grubiańskie zachowanie w tym samym spotkaniu tego samego członka zespołu karane jest wykluczeniem, bez innych konsekwencji.
21.3.3 "DYSKWALIFIKACJA"
21.3.3.1 Członek zespołu ukarany dyskwalifikacją musi opuścić obszar kontrolowany przez komisję sędziowską do końca spotkania, bez innych konsekwencji.

21.3.3.2 Pierwsza agresja karana jest dyskwalifikacją, bez innych konsekwencji.

21.3.3.3 Drugie obraźliwe zachowanie tego samego członka zespołu w tym samym spotkaniu karane jest dyskwalifikacją, bez innych konsekwencji.

21.3.3.4 Trzecie grubiańskie zachowanie tego samego członka zespołu w tym samym spotkaniu karane jest dyskwalifikacją, bez innych konsekwencji.
21.4 STOSOWANIE SANKCJI ZA NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE
21.4.1 Wszystkie sankcje za niewłaściwe zachowanie są sankcjami indywidualnymi, pozostają w mocy przez całe spotkanie i są zapisywane w protokole zawodów.

21.4.2 Za powtórne niewłaściwe zachowanie tego samego członka zespołu w tym samym spotkaniu sankcje nakładane są progresywnie (za każde kolejne niewłaściwe zachowanie tego samego członka zespołu stosowana jest wyższa sankcja) (Rysunek 9).

21.4.3 Wykluczenie lub dyskwalifikacja za obraźliwe zachowanie lub agresję nie wymaga udzielania wcześniej kar niższych.
21.5 NIEWŁAŚCIWE ZACHOWANIE PRZED I MIĘDZY SETAMI
Każde niewłaściwe zachowanie, mające miejsce przed lub między setami podlega sankcjom zgodnie z Przepisem 21.3, a sankcje nakładane są w następnym secie.
21.6. KARTKI DO SYGNALIZOWANIA SANKCJI
Upomnienie:słownie lub gestem ręką, bez kartek
Kara:żółta kartka (Rysunek 11.6)
Wykluczenie:czerwona kartka (Rysunek 11.7)
Dyskwalifikacja:żółta + czerwona kartka (razem) (Rysunek 11.8)


poprzedni poprzedni spis treści następny następny

Galeria | Sklep | Upominki | Ciekawe strony | Chat | Forum | RSS


PZPS © 2005 Produced by JMC. Powered by Contentia CMS.