Polska - Chorwacja 3:0 w ME na urodziny Lozano

2005-09-03 20:09

W pierwszym meczu eliminacyjnej Grupy 1 mistrzostw Europy siatkarzy Polska pokonała w Rzymie Chorwację 3:0 (25:22, 25:19, 25:21).

POLSKA: Żygadło, Wlazły (16 pkt), Gołaś (2), Pliński (3), Gruszka (2), Świderski (13) i Gacek (libero) oraz Murek (6) i Winiarski; w rezerwie pozostali Woicki, Szymański i Grzyb.
CHORAWCJA: Krnić, Zorica, Omrczen (14), Zelić, Kovacević, Cosković (12) i Boriskevitch (libero) oraz Puljić i Sikirić.
Sędziowali: Bela Hobor (Węgry) i Milan Labasta (Czechy). Widzów: 1850.

Zwycięstwo reprezentacji Polski nie było zagrożone ani przez moment. 9. drużyna światowego rankingu FIVB miała nad 32. wyraźną przewagę we wszystkich elementach gry. Biało-czerwoni mniej więcej w połowie każdego seta wychodzili na 2-3-punktowe prowadzenie, które systematycznie powiększali - do 4-6 pkt w końcówkach. Z kolei Chorwaci we wszystkich partiach psuli po kilka zagrywek, mieli też problemy ze skończeniem ataków.

Trener reprezentacji Polski, Raul Lozano, który w sobotę obchodził 49. urodziny, chwalił swoich zawodników: - Wybroniliśmy dużo piłek, i co najważniejsze nie było problemu z ich skończeniem.

W niedzielę Polska zagra z zajmującą 4. miejsce w światowym rankingu Rosją (20.30; transmisja w TVP 1), a w poniedziałek - z wiceliderami tej klasyfikacji, Włochami (18.00; TVP 3). Pomiędzy tymi trzema drużynami powinna się rozstrzygnąć sprawa awansu do półfinałów. W Grupie 1 są jeszcze Portugalia (14 FIVB) i Ukraina (38), a do Final Four ME wejdą po dwie drużyny z każdej grupy.

Grupa 2 już drugi dzień rywalizuje w Belgradzie – w pierwszym sobotnim meczu Francja pokonała Holandię 3:1 (25:17, 25:22, 16:25, 25:20). To drugie zwycięstwo Francuzów i druga porażka Holendrów w turnieju.