Zwycięstwo na inaugurację Pucharu Świata!

2003-11-01 00:00

Reprezentacja Polski wygrała swój pierwszy mecz na rozpoczętym dziś w Japonii turnieju o Puchar Świata kobiet. Po niezwykle dramatycznym spotkaniu nasze siatkarki pokonały Turcję 3:2.

Mecz rozpoczął się po naszej myśli. Polki, mimo wyraźnie niespójnej gry, objęły w pierwszym secie sporą - sięgającą nawet pięciu punktów - przewagę. Niestety, w końcówce seria błędów naszego zespołu pozwoliła Turczynkom na odrobiene strat. Biało-czerwone (dziś grające w granatowych strojach) miały jeszcze szanse na wygranie tej partii, jednak przy naszym setballu Małgorzata Glinka (na zdjęciu obok) nie skończyła ataku i ostatecznie z wygranej, 28:26, cieszyły się wicemistrzyni Europy. W drugim secie sytuacja się odwróciła - to Polska odrobiła w końcówce straty i doprowadziła do zwycięskiego finiszu, znów po grze na przewagi: 27:25. Trzeci set był w miarę wyrównany, jednak w decydujących momentach Turczynki zachowały większą koncentrację, wygrały do 20 i naszym siatkarkom zajrzało w oczy widmo porażki. Na szczęście potrafiły znakomicie się odnaleźć w czwartej partii. Od początku przewaga reprezentacji Polski była bezdyskusyjna - a skończyło się na tym, że Turcja zdobyła w całym secie zaledwie 11 pkt! Doszło do tie-breaka, którego nasza drużyna rozpoczęła w sposób wręcz wymarzony - od prowadzenia 4:0. Nieoczekiwanie po zmianie stron rywalki rozpoczęły skuteczny pościg i doprowadziły do wyrównania. Ostatnie słowo znów należało jednak do Polek - od stanu 12:12 to one zdobyły trzy kolejne punkty i było po meczu. Najskuteczniejszą zawodniczką w polskim zespole była Aleksandra Przybysz, zdobywczyni 17 pkt. "Oczko" mniej zapisała na swoim koncie Małgorzata Glinka.

"Graliśmy dzisiaj dużo gorzej, niż w finale Mistrzostw Europy, kiedy to wygraliśmy 3:0, a Turcja zaprezentowała się znacznie lepiej, zwłaszcza w bloku i obronie, co wynikało również z naszej mało kombinacyjnej gry." - skomentował mecz szkoleniowiec reprezentacji Polski, Andrzej Niemczyk, który posłał dziś na boisko 10 swoich zawodniczek - nie wystąpiły jedynie Anna Podolec i Izabela Żebrowska.

Jutro, w drugim dniu imprezy, Polki zmierzą się z Dominikaną, która dziś uległa Kubie 1:3.

TURCJA -POLSKA 2:3 (28:26, 25:27, 25:20, 11:25, 12:15)

Śliwa 4 pkt., Glinka 16, Skowrońska 14, Mróz 10, Niemczyk-Wolska 15, Przybysz 17 oraz Barbachowska (L), Bełcik 2, Liktoras 2, Frątczak 2. Niegrały Podolec i Żebrowska.