Brazylia wygrała Memoriał Huberta Wagnera

2010-08-22 16:31

Polska przegrała w Bydgoszczy z Brazylią 1:3 (22:25, 22:25, 25:23, 14:25) w ostatnim meczu Memoriału Huberta Wagnera. Brazylia zajęła pierwsze miejsce w tabeli turnieju. Wcześniej zespół ten pokonał Czechy 3:1 i Bułgarię 3:0. Druga była Bułgaria, a trzecia Polska.

Przed meczem kilka tysięcy widzów zgromadzonych w hali "Łuczniczki" odśpiewało "sto lat" Michałowi Ruciakowi, który w niedzielę skończył 27 lat.. - Mamy nadzieję, że później będzie jakaś niespodzianka - mówił trener polskiego zespołu Daniel Castellani.

Oba zespoły spotkały się 18 sierpnia w czasie otwarcia Ergo Areny na granicy Sopotu i Gdańska. Wówczas zwyciężyli biało-czerwoni 3:2. Spotkanie w Bydgoszczy zaczęło się pomyślnie dla mistrzów Europy. Po bloku na Visotto Polacy schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. Brazylia wyrównała na 13:13 i następnie uzyskała przewagę 17:13. W grze polskiego zespołu było dużo błędów, żeby nie powiedzieć chaosu. Trener Daniel Castellani brał czas, dokonywał zmian. Na boisko wszedł Sebastian Świderski, który pojawił się po raz pierwszy w reprezentacji od czasu, gdy doznał ciężkiej kontuzji w sparingu z Bułgarią.

Sebastian Świderski mocno zaserwował i m.in. dzięki jego trudnym zagrywkom przewaga mistrzów świata zmalała z 15:20 do 19:20. Brazylijczycy szybko jednak zwiększyli prowadzenie i pewnie wygrali pierwszego seta.

W drugim secie mistrzowie świata prowadzili 2-3 punktami. Polacy wyrównywali m.in. na 14:14 i 20:20. Jednak w końcówce znowu przegrali. W trzeciej partii w ostatnich piłkach lepsi byli polscy siatkarze. Prowadzili oni m.in. 8:5, 14:11 i 18:16. W zespole Daniela Castellaniego zdecydowanie poprawiło się przyjęcie. Sporo jednak Polacy zepsuli zagrywek.

W czwartej partii Danta Amaral i jego koledzy prowadzili 8:3 i następnie spokojnie powiększali przewagę. Wygrali w Bydgoszczy bez większego trudu z wicemistrzami świata i brązowymi medalistami ostatniego czempionatu. W czwartej partii przy stanie 5:10 wszedł Maciej Jarosz.

Polska: Zagumny, Gruszka, Nowakowski, Możdżonek, Winiarski, Kurek, Gacek (l) oraz Ruciak, Świderski, Kłos.
Brazylia: Sidao, Vissotto, Giba, Murilo, Lucas, Marlon i Bravo (libero) oraz Joao Paulo, Bruno, Rodrigao, Dante.

Memoriał Huberta Wagnera, najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki, rozegrany został po raz ósmy. Pierwsze sześć edycji odbyło się w Olsztynie, a niektóre mecze zostały rozegrane także w Iławie, Ostródzie i Elblągu. Uczestniczyło w nich łącznie 20 drużyn narodowych. W zeszłym roku impreza odbyła się w Łodzi, gdzie rywalizowali siatkarze Chin, Hiszpanii, Serbii, Włoch oraz dwie drużyny polskie.

Polacy triumfowali w Memoriale Wagnera trzy razy (2006, 2008, 2009). Dwukrotnie zwyciężyli Holendrzy (2003, 2005), a raz Rosjanie (2004) i Niemcy (2007).