Kadra Polski wygrała w Spale

2010-05-21 17:35

Z okazji 10-lecia istnienia siatkarskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale odbył się mecz pokazowy Kadra Polski kontra wychowankowie SMS Spała. Górą w tym pojedynku okazali się podopieczni Daniela Castellani’ego, którzy pokonali rywali 2:1 (27:25, 25:12, 12:15).

Spotkanie znacznie lepiej rozpoczęli reprezentanci Polski, którzy po efektownym ataku z pierwszej piłki Bartosza Kurka objęli prowadzenie 3:0. Skuteczny blok Artura Augustyna na Zbigniewie Bartmanie, dobry atak Kamila Kacprzaka i prosty błąd Łukasza Wiśniewskiego sprawiły, że absolwenci SMS-u doprowadzili do remisu 7:7, a chwilę później mieli już przewagę dwóch oczek (10:8). Mocne zagrywki Patryka Czarnowskiego i efektowne bloki absolwentów SMS-u na rywalach – efekt - na tablicy widniał rezultat 17:13 dla „gospodarzy”. W końcówce seta, głównie za sprawą dobrej postawy w polu zagrywki i błędów rywali, kadrowicze odrobili straty (23:23). Ostatecznie, po walce na przewagi lepsi okazali się reprezentanci Polski. Pierwszego seta zakończył Bartosz Kurek (27:25).

Cała druga partia rozgrywana była pod dyktando kadry Polski. Zaczęło się od prowadzenia 6:1, a w miarę rozwoju seta przewaga podopiecznych Daniela Castellani’ego na boisku systematycznie rosła (20:8). Set zakończył się wynikiem 25:12.

W trzeciej odsłonie (tie-break) pokazowego meczu wychowankowie SMS-u zmobilizowali się, a po ich postawie widać było, że chcą wygrać choć jednego, honorowego seta i tak też się stało – podopieczni Grzegorza Rysia wygrali 15:12.

Kadra Polski: Gruszka, Kurek, Kłos, Bartman, Żygadło, Wiśniewski, Zatorski (libero)

Wychowankowie SMS Spała: Kacprzak, Drzyzga F., Czarnowski, Gromadowski, Bąkiewicz, Augustyn, Swaczyna (libero) oraz Kamiński, Kozłowski, Możdżonek, Krzywiecki, Drzyzga T., Janeczek

Przed meczem przyznane zostały specjalne wyróżnienia osobom zasłużonym dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego:

- Medal za wybitne zasługi dla: Zbigniewa Tomkowskiego, Marka Hertela, Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale

- Złota odznaka honorowa dla: Grzegorza Rysia

- Srebrna odznaka honorowa dla: Marii Banaszkiewicz, Wiktora Brońskiego, Jana Kudlika, Tadeusza Zaparta

Wcześniej, w czasie uroczystości otwarcia Olimpijskiej Gali Siatkówki w Parku Pokoleń Mistrzów Sportu w COS Spała odsłonięte zostały pamiątkowe tablice Mistrzów Sportu w nowopowstałej Alei Gwiazd Siatkarzy: złotych medalistów Mistrzostw Świata – Meksyk 1974, Mistrzów Olimpijskich z Montrealu 1976, srebrnych medalistów Mistrzostw Świata – Japonia 2006 oraz złotych medalistów Mistrzostw Europy – Turcja 2009. Ponadto, odsłonięta została tablica upamiętniająca 10 lat istnienia Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale.

Punktem szczególnym uroczystości otwarcia Olimpijskiej Gali Siatkówki był występ artystyczny młodych uczniów SMS Spała, którzy na swój, siatkarski sposób zaprezentowali przeróbkę przeboju zespołu Big Cyc pt.: „Makumba”, co wywołało owacje publiczności.

Triumfatorami Memoriału Wiesława Gawłowskiego, który w dniach 20-21 maja rozgrywany był w Tomaszowie Mazowieckim i w Spale, zostali zawodnicy Delekty Bydgoszcz, którzy w finale pokonali Neckermann AZS Politechnikę Warszawską 2:0.