Podsumowanie weekendu w I lidze mężczyzn

2010-05-05 09:48

W miniony weekend rozpoczęła się finałowa rywalizacja w I lidze mężczyzn pomiędzy Treflem Gdańsk a Fartem Kielce. Po dwóch spotkaniach wynik jest remisowy. Na turnieju barażowym w Kamiennej Górze status pierwszoligowca zachowali siatkarze z Suwałk i Jaworzna.

Dwa spotkania w Gdańsku rozpoczęły rywalizację o bezpośredni awans do PlusLigi. Siatkarze Trefla, którzy triumfowali w rundzie zasadniczej I ligi mężczyzn podejmowali zespół Farta Kielce. W pierwszym, sobotnim spotkaniu gdańszczanie pewnie pokonali rywali, potwierdzając swoje ekstraklasowe aspiracje. W każdym z trzech setów gospodarze kontrolowali przebieg gry i niemal przez cały mecz byli na prowadzeniu. W końcówkach drugiego i trzeciego seta do głosu dochodzili kielczanie, ale nie mieli tego dnia argumentów na pokonanie rywali.
Zupełnie inny przebieg miało niedzielne spotkanie, które od zwycięstwa w pierwszym secie rozpoczęli siatkarze Dariusza Daszkiewicza. W drugiej partii kielczanie potwierdzili, że tym razem nie pozwolą gospodarze na zbyt wiele i po zwycięstwie 25:20 prowadzili już 2:0. Dopiero w kolejnym secie gdańszczanie, głownie za sprawą dobrej gry blokiem, wrócili do gry, chociaż w końcówce rywale niemal wydarli im zwycięstwo. Okazało się, że wygrana Trefla tylko odwlekła końcowy sukces gości. W czwartej partii to znów Fart był górą i wyrównał stan rywalizacji. Jechaliśmy do Gdańska z nastawieniem na zwycięstwo. Chcieliśmy ugrać dwa mecze. Zespół z Gdańska występował tutaj z podobnym nastawieniem, więc bardzo się cieszę, że po tym pierwszym meczu przegranym 0:3, gdzie w dwóch setach walka była bardzo wyrównana, a decydowały końcówki, że dzisiaj udało nam się zwyciężyć. Tutaj również decydowały końcówki. Myślę, że oba zespoły pokazały dwa dobre spotkania – twierdził po spotkaniach trener Farta, Dariusz Daszkiewicz. Kolejne mecze pomiędzy tymi zespołami w najbliższy weekend w Kielcach.

Od soboty do poniedziałku w Kamiennej Górze trwał turniej barażowy, którego stawką były dwa miejsca w I lidze mężczyzn. Oprócz gospodarzy zagrali w nim siatkarze AZS UAM Poznań, oraz dwaj pierwszoligowcy – Ślepsk Suwałki i Energetyk Jaworzno. Pierwszy dzień turnieju rozpoczął się pomyślnie dla gospodarzy – Sudety pokonały po tie-breaku AZS UAM Poznań i w Kamiennej Górze kibice z optymizmem opuszczali halę w sobotni wieczór. W drugim spotkaniu tego dnia Energetyk Jaworzno zaskakująco łatwo uległ Ślepskowi 0:3.
Pierwsze rozstrzygnięcia zapadły już w niedzielę. Drugiego tie-breaka przegrał zespół z Poznania, który po porażce z Energetykiem miał już tylko teoretyczne szanse na awans. Pozostanie w I lidze mężczyzn zapewnili sobie już suwalczanie, którzy 3:1 pokonali gospodarzy turnieju. W ostatnim dniu Poznaniacy niespodziewanie pokonali pewny już awansu Ślepsk. O drugim miejscu premiowanym awansem miało zadecydować ostatnie spotkanie pomiędzy Energetykiem a Sudetami. Nastroje wśród kibiców zmieniały się jak w kalejdoskopie. Po wygraniu pewnie pierwszego seta kamiennogórzanie musieli uznać wyższość rywali w kolejnym, jednak w trzeciej partii znów byli góra po zaciętej końcówce. Siatkarze z Jaworzno doprowadzili jednak do tie-breaka, w którym pokonali gospodarzy 15:8 i to oni zagrają w przyszłym sezonie w I lidze.