Reprezentacje
Ekstraklasa
I Liga
II Liga
Rozgrywki młodzieżowe
Siatkówka plażowa
FIVB CEV
Nasi Partnerzy
















Adidas Sklepy



Polska Siatkówka
Magazyn Siatkówka



Wiadomości

powrót powrót

Tuzin oficjalnie zgłoszonych

2004-11-30 00:00


Kilka godzin przed zamknięciem listy zgłoszeń do konkursu na trenera-selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn w siedzibie PZPS było 12 oficjalnych zgłoszeń.

"Jubileuszowy", dziesiąty numer na prowadzonej przez szefa Wydziału Szkolenia Andrzeja Warycha oficjalnej liście rejestracyjnej kandydatów otrzymał Rosjanin Jurij NIECZUSZKIN (51 lat; trener upadającego właśnie zespołu MGTU Moskwa, mistrza Rosji 2002), którego praca w języku ojczystym wpłynęła we wtorek przed południem. Zarejestrowano także prace nie legitymujących się istotniejszymi osiągnięciami Polaków: Bogusława KUKUSIA i Jerzego PAWLUSA (42 lata; koordynator w klubie ATSE Graz, z którym zdobył brązowy medal mistrzostw Austrii).
Ponadto list polecający rozważenie kandydatury Włodzimierza SADALSKIEGO (55 lat) nadesłał były trener warszawskiej Legii Tadeusz Piwoński, ale nie można tego oczywiście zakwalifikować jako oficjalne zgłoszenie mistrza świata '74 i olimpijskiego '76, od lat mieszkającego i pracującego jako trener w Finlandii.
Powoli podsumowując I etap konkursu przypomnijmy, że jako pierwszy, już w połowie listopada, nadesłał konkursową pracę Włoch Mauro BERRUTO (35 lat; do niedawna II trener reprezentacji Włoch, a obecnie trener lidera włoskiej Serie A1 - drużyny Lube Banca Macerata).
Następny, w ubiegłym tygodniu, był Argentyńczyk Raul L. LOZANO (48 lat; niedawno zwolniony, poprzedni trener Maceraty), a po nim Maciej JAROSZ (45 lat; obecnie bezrobotny, ostatnie miejsce pracy - Gwardia Wrocław) i Grzegorz WAGNER (39 lat; wciąż gra w Serii B, jako rozgrywający w BBTS Bielsko-Biała).
W piątek, 26 listopada, nadeszła koperta od trzeciego polskiego kandydata - Andrzeja URBAŃSKIEGO (51 lat; trener m.in. Płomienia Kazimierza Sosnowiec, z którym w 1996 r. zdobył mistrzostwo Polski; pracował także na Węgrzech i we Włoszech).
Poniedziałkowa (29.11) poczta przyniosła prace:
47-letniego Łotysza Borisa KOLCZINSA (47 lat; w okresie 2001-04 II trener reprezentacji Rosji i główny Lokomotiwu Biełgorod; obecnie szkoleniowiec Dynama Moskwa, występującego w Lidze Mistrzów),
bliżej nie znanego Niemca Johanna BUJOKA,
Polaka Jana SOLARKA (36-letni teoretyk siatkówki, magister AWF, trener II klasy siatkówki zarówno halowej i plażowej, ale bez znaczących pozycji w zawodowym CV; aktywny publicysta na specjalistycznych forach - siatka.net czy sportowefakty.pl)
wreszcie - Włocha Fausto POLIDORIEGO (w ub. roku trener drużyny Perugii, z którą awansował z Serie A2 do A1; obecnie szkoleniowiec włoskiej federacji, odpowiedzialny za reprezentację wojskową).
Zainteresowanie wzięciem udziału w konkursie wyrazili także (poprzez swoich agentów): Serb z kanadyjskim obywatelstwem Dragan MIHAILOVIĆ (43 lata; obecnie selekcjoner reprezentacji Libanu, ale poprzednio prowadzący I-ligowe drużyny w Grecji, Francji i Jugosławii, a w latach 1996-99 i 2002 asystent trenera reprezentacji Serbii i Czarnogóry) oraz Włoch Mario DI PIETRO (43 lata; w ub. sezonie trener zespołu z włoskiej Serie A kobiet - Foppapedretti Bergamo, a w obecnym Serii B mężczyzn - Eurosport Cosenza). Prace od nich jednak na razie nie nadeszły, podobnie jak od:
Argentyńczyka Jona URIARTE (43 lata; obecny selekcjoner Australii)
i Brazylijczyka RADAMESA Lattari Filho (w latach 1997-2000 selekcjoner Brazylii).
W sumie zatem w kontekście konkursu na selekcjonera przewinęło się aż 16 nazwisk szkoleniowców, co przeszło najśmielsze oczekiwania władz związku i bardzo je ucieszyło. Zwłaszcza że po ogłoszeniu idei konkursu była ona raczej krytykowana przez media i polskich trenerów.
Choć teoretycznie lista zgłoszeń zostanie zamknięta 30 listopada o północy, to oczywiście specjalna Komisja Techniczna konkursu poczeka jeszcze kilka dni na ew. prace z zagranicy (decyduje data stempla pocztowego). W oparciu o regulamin, opracowany przez współpracującą ze Związkiem kancelarię prawną Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, przeprowadzone zostaną kolejne etapy, z których najważniejsze to:
do 15 grudnia - prezentacja ofert na posiedzeniu Wydziału Szkolenia (przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Zarządu PZPS, ustalającą tryby powołania trenera kadry narodowej mężczyzn, wydział ten może nie wyłonić najlepszej z ofert i powtórzyć procedurę lub od niej odstąpić);
do 15 stycznia 2005 r. - ostateczna decyzja Zarządu PZPS o wyborze konkretnego kandydata.
Umowa z nowym trenerem-selekcjonerem podpisana zostanie na cztery lata. Po dwóch latach nastąpi weryfikacja wyników pracy z reprezentacją.



















Galeria | Sklep | Upominki | Ciekawe strony | Chat | Forum | RSS


PZPS © 2005 Produced by JMC. Powered by Contentia CMS.