Pożyteczny sprawdzian juniorów z Czechami

2010-03-19 22:03

Polska pokonała w Białej Rawskiej Czechy 3:1 (25:23, 25:17, 21:25, 25:23) w międzypaństwowym meczu juniorów. Trener Grzegorz Ryś przygotowuje reprezentację Polski juniorów do eliminacji mistrzostw Europy, które odbędą się w Czarnogórze na początku kwietnia. W sobotę w Rawie Mazowieckiej młodzi polscy i czescy siatkarze rozegrają drugi mecz
- Było to nasze pierwsze reprezentacyjne spotkanie po dłuższej przerwie - powiedział trener Polski Grzegorz Ryś. - Wystąpiliśmy trochę w innym zestawieniu, które spowodowane jest urazami i kontuzjami. Na razie z gry został wyłączony Adrian Buchowski. W ostatnim meczu ligowym w Pile skręcił on staw skokowy i przerwa potrwa kilkanaście dni. Wyłączony jest z treningu nasz podstawowy libero Bartosz Kaczmarek.
Trener Ryś przypomniał, że ten zawodnik już trzy tygodnie nie może uczestniczyć w zajęciach. Ma uraz mięśni grzbietu. - Jest to kontuzja, która nas bardzo niepokoi - powiedział polski szkoleniowiec. - W piątkowym meczu mieliśmy okazję sprawdzić się i taki sparingpartner jak Czechy  na obecną chwilę przygotowań jest bardzo pożyteczny. W Białej Rawskiej pokazał, że również potrafi grać. W pewnych sytuacjach postawił dość trudne warunki. Myślę, że było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Na pewno nasza gra na poziomie reprezentacji nie jest tym czego oczekujemy. Mieliśmy momenty bardzo dobrej gry - skuteczny atak i bardzo dobry blok. Poza pierwszym setem zaprezentowaliśmy bardzo mocną zagrywkę. Jednak są jeszcze chwile przestojów, gdzie nie potrafimy sobie poradzić w prostych sytuacjach.
Grzegorz Ryś dodał, że najbliższe sparingi zostaną wykorzystane, żeby pokazać się w innych ustawieniach. - Wystawiliśmy dwa w miarę równorzędne zespoły, które zagrają m.in. ze sobą w niedzielę w Spale - powiedział trener.
Spotkanie rozegrane zostało w sali Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Miało bardzo uroczystą oprawę. Gospodarze wręczyli zawodnikom i trenerom obu drużyn drobne upominki. Kibice bardzo gorąco przywitali obecnego na spotkaniu mistrza olimpijskiego z Montrealu Włodzimierza Sadalskiego. Ogromnych emocji dostarczył czwarty set, w którym goście ze stanu 20:14 odrobili straty na 23:23. W dwóch ostatnich akcjach zepsuli zagrywkę i zostali zablokowani.
Polska: Szczurek, Hebda, Hain, Dryja, Mika, Ferenc, Olenderek (l) oraz Długosz, Kowalski, Romać, Nożewski. Najlepszym polskim zawodnikiem wybrano Miłosza Hebdę, a Czech Jana Hadravę.
W innym meczu Polska B uległa Lechii Tomaszów Mazowiecki 2:3 (23:25, 24:26, 26:24, 25:23, 15:17). Polska B: Gonciarz, Piotrowski, Kaczyński, Zalewski, Bachmatiuk, Przybyła, Luks (libero)