Mecz Gwiazd PlusLigi Kobiet: triumf Zachodu

2010-02-13 19:45

Długie wymiany, ataki libero, zagrywki wykonywane nogą, a przede wszystkim mnóstwo zabawy - tego oraz wielu innych atrakcji można było doświadczyć podczas drugiego w historii Meczu Gwiazd PlusLigi Kobiet, który odbył się na warszawskim Torwarze. W spotkaniu Wschód-Zachód lepsze okazały się podopieczne Mariusza Wiktorowicza i Wiesława Popika, które pokonały rywalki 2:1 (23:25, 25:16, 15:9). Najlepszą zawodniczką Wschodu została Sylwia Pycia, a Zachodu Natalia Bamber.

Spotkanie z wysokiego „c” rozpoczęły siatkarki ze Wschodu. Dobra gra w bloku, efektywne ataki , skuteczne zagrywki Joanny Mirek sprawiły, że drużyna wschodnia objęła prowadzenie 7:2.  W miarę rozwoju seta, zespół Mariusza Wiktorowicza i Wiesława Popika zaczął odrabiać straty. Atak Anny Barańskiej zza linii czwartego metra sprawił, że Zachód, zgodnie z przepisami, otrzymał od sędziów dwa punkty i przewaga Wschodu zmalała do trzech oczek (12:9). W kolejnej fazie seta zawodniczki z Zachodu grały bardzo skutecznie w obronie i w kontrze, dzięki czemu udało im się doprowadzić do remisu 15:15. Serwis wykonany  nogą przez Paulinę Maj wzbudził aplauz publiczności, mimo że nie przyniósł Wschodowi punktu. Kolejny atak Anny Barańskiej z czwartego metra sprawił, że jej drużyna wyszła na prowadzenie 23:21. Chwilę później podopieczne Bogdana Serwińskiego i Waldemara Kawki wyrównały stan gry, a dzięki asowi serwisowemu Sylwii Pyci miały piłkę setową, którą od razu wykorzystały po błędzie w ataku  rywalek (25:23).

Druga partia to pełna mobilizacja ze strony Zachodu, z kolei w zespole przeciwnym wyraźna dekoncentracja, a może celowe zachowanie, by doprowadzić do tie-breaka i rozbudzić w kibicach jeszcze większe emocje.  Drużyna zachodnia już na początku seta uzyskała znaczną przewagą, której nie dała sobie odebrać  (10:5, 16:10, 19:11). Gdy miała pierwszą piłkę setową, na boisko niespodziewanie wszedł trener Mariusz Wiktorowicz, ale mimo ofiarnych zagrań z jego strony, punktu nie udało mu się zdobyć. Wyręczyły go w tym jednak jego podopieczne, które wygrały drugiego seta 25:16.

Zgodnie z zasadami Meczu Gwiazd gra toczyła się do dwóch wygranych setów, a o wygranej w trzecim decydował  tie-break. W nim także nie zabrakło emocji i ciekawych wydarzeń  na boisku, jak choćby takich, że na moment w rolę sędziego wcielił się sam trener Serwiński, a chwilę później nastąpiła zamiana szkoleniowców. Wschód prowadzili w końcówce meczu Wiktorowicz i Popik, a Zachód Serwiński i Kawka. Jeśli chodzi o rywalizację stricte sportową, to w tie-breaku wyraźnie lepsze były siatkarki Zachodu, które wygrały 15:9.

Przed spotkaniem odbył się konkurs „Złotej Tarczy”, który wyłonił najcelniej zagrywającą zawodniczkę Meczu Gwiazd.  W wielkim finale znalazły się Klaudia Kaczorowska (Zachód)  i Joanna Mirek  (Wschód). Po emocjonującej rywalizacji  jako pierwsza w tarczę o średnicy jednego metra zaserwowała Joanna Mirek.