Podsumowanie 13. kolejki I ligi mężczyzn

2009-12-21 12:06

13. kolejka zamykała pierwszą rundą rozgrywek fazy zasadniczej sezonu 2009/2010. Sprawcą największej niespodzianki okazali się siatkarze międzyrzeckiego Orła, którzy przerwali passę zwycięstw świdniczan. Pauzował Energetyk Jaworzno, zaś na fotelu lidera pozostał Trefl.

W spotkaniu Trefla Gdańsk z uczniami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego faworyt był tylko jeden. Jak przystało na lidera gdańszczanie nie postawili złudzeń spalskiej młodzieży, kto w tym pojedynku powinien zwyciężyć. Wprawdzie zawodnicy SMS-u podjęli walkę w drugiej i trzeciej partii, ale gdańszczanie w tym spotkaniu nie pozwolili sobie na stratę żadnego z setów. Trzy wywalczone punkty pozwoliły Treflowi na utrzymanie pozycji lidera, zaś podopieczni Grzegorza Rysia z dorobkiem dziewięciu ,,oczek” plasują się na jedenastej pozycji w tabeli.

Interesująco zapowiadał się pojedynek Avii z Orłem Międzyrzecz, zajmującym szóstą lokatę. Świdniczanie, którzy byli w tabeli wyżej o trzy oczka oraz w siedmiu ostatnich pojedynkach schodzili z boiska w roli zwycięzców, byli faworytem w tym spotkaniu. W premierowej osłonie tego pojedynku górą byli gospodarze, ale trzy kolejne sety wygrał Orzeł. Nie przyszło im to łatwo, bowiem wszystkie partie kończyły się rezultatem 25:23. Międzyrzeczanie sprawili miły gwiazdkowy prezent swoim sympatykom i dopisali trzy duże oczka do ligowej tabeli. Po tym pojedynku Avia utrzymała trzecie miejsce, zaś podopieczni Janusza Malinowskiego z dorobkiem dwudziestu dwóch punktów przesunęli się na piątą pozycję.

Inny lubuski przedstawiciel GTPS Gorzów Wlkp. podejmował na własnym parkiecie beniaminka z Suwałk. Po ostatniej przegranej z Jaworznem 1:3, gorzowianie bardzo chcieli się zrehabilitować i zwycięstwem przed własną publicznością zakończyć bieżący rok. Pierwsze dwa sety toczyły się pod dyktando gospodarzy, ale partię numer trzy zwyciężyli zawodnicy Ślepska. W czwartym secie goście za wszelką cenę dążyli do doprowadzenia do tie-breaka. W końcówce zdołali się jeszcze zbliżyć do rywali na 21:20,ale podopieczni Sławomira Gerymskiego nie pozwoli sobie wydrzeć zwycięstwa i ostatecznie wygrali tę partię do 21,a całe spotkanie 3:1. GTPS zwyciężył po raz siódmy w lidze i obecnie plasuje się na siódmym miejscu w tabeli, zaś Ślepsk z dorobkiem dziewięciu punktów jest dwunasty.

Najciekawiej w tej kolejce zapowiadał się pojedynek sąsiadów z ligowej tabeli - BBTS-u Bielsko-Biała z Jokerem Piła. O tym, która z drużyn okaże się lepsze musiał zadecydować tie-break. Piąta partia była emocjonująca tylko do stanu 1:1. Później na boisku rządzili już tylko goście z Piły. Przy zmianie stron był już 8:1 i było już jasne, że tego pojedynku Joker nie może już przegrać. Ostatecznie ta partia padła łupem podopiecznych Rolanda Dembończyka 15:3. Po tym zwycięstwie pilanie utrzymali czwarte miejsce, zaś BBTS został wyprzedzony przez Orła i spadł na szóstą pozycję.

Spotkanie Pronaru Hajnówka z Morzem Szczecin określane było mianem pojedynku ,,za sześć punktów”, gdyż walczyły ze sobą drużyny okupujące dolne rejony tabeli. Hajnowianie nie pozwoliły przeciwnikom na wygranie w własnej hali żadnego z setów, a szczecinianie postraszyli rywala jedynie w trzeciej partii. Podopieczni trenera Pawła Blomberga kończą pierwszą rundę na bezpiecznym ósmym miejscu, zaś zawodnicy Morza z dorobkiem dziewięciu ,,oczek” zamykają tabelę, jednak mają jeszcze do rozegrania zaległy pojedynek z SMS-em Spała.

Pojedynek akademików z Nysy z Fartem Kielce został przełożony na 20 stycznia.

Przed siatkarzami blisko trzytygodniowa przerwa w rozgrywkach, bowiem 14. kolejka zostanie rozegrana 9 stycznia 2010 roku.

Autor: Anna Cwener