ME Kobiet: Polska ma brąz

2009-10-04 18:30

Reprezentacja Polski kobiet zdobyła brązowy medal na rozgrywanych w Łodzi Mistrzostwach Europy Kobiet w Piłce Siatkowej 2009. W meczu o trzecie miejsce Polki pokonały drużynę Niemiec 3:0 (25:16, 25:19, 25:23).

Pierwszy punkt w spotkaniu o brązowy medal, po skutecznej akcji blokiem, zdobyły Agnieszka Bednarek i Joanna Kaczor (1:0). Chwilę później, głównie za sprawą dobrych serwisów Aleksandry Jagieło, na tablicy widniał rezultat 4:1 dla Polski. Choć Niemkom, przy pomocy błędów biało-czerwonych, udało się odrobić nieco straty (6:5), to jednak na pierwszą przerwę techniczną to podopiecznie Piotra Makowskiego schodziły, prowadząc 8:5. Po czasie rywalki zdobyły trzy punkty z rzędu i doprowadziły do remisu 8:8. Jednak parę minut później Polki zagrały efektownie w bloku, potem w kontrataku i na zagrywce świetnie spisała się Jagieło – efekt 16:12 dla Polski na drugiej przerwie technicznej. W kolejnej fazie seta, dzięki fenomenalnej postawie Agnieszki Bednarek w polu zagrywki, biało-czerwone prowadziły już 22:14. Tak wypracowanej przewagi nie można już było roztrwonić – reprezentacja Polski wygrała pierwszą partię 25:16.

Drugi set rozpoczął się po myśli biało-czerwonych. Podobnie jak w poprzedniej partii, bardzo dobrymi serwisami popisywała się Aleksandra Jagieło (4:2). Skuteczne bloki, obrona i kontrataki podopiecznych Piotra Makowskiego sprawiły, że na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły, mając przewagę trzech „oczek” (8:5), a na drugiej,  po asie serwisowym Joanny Kaczor, prowadziły już pięcioma punktami (16:11). Wprawdzie po przerwie Niemki doprowadziły do stanu 16:14, ale chwilę później, głównie za sprawą mocnych serwisów Anny Barańskiej Polki odzyskały bezpieczną przewagę – 20:14. Ostatecznie drugi set padł łupem Polek - 25:19.

Trzecią partię podopieczne Piotra Makowskiego rozpoczęły z wysokiego „c” – obejmując prowadzenie 5:1. Chwilę później biało-czerwone miały moment dekoncentracji, co rywalki wykorzystały, doprowadzając do stanu 7:6. Potem dwoma asami serwisowymi popisała się Katarzyna Gajgał i na tablicy widniał rezultat 11:7. Wprawdzie Niemkom udało się jeszcze doprowadzić do remisu 14:14, ale w kolejnej fazie trzeciej partii Polki znów przejęły kontrolę na boisku (18:15). As serwisowy Agnieszki Bednarek (23:20) sprawił, że Niemki straciły nadzieję na wygranie tego seta, choć jeszcze poderwały się do walki (23:23). To był jednak ostatni punkt, które zdobyły w tym meczu, Polska wygrała partię 25:23, a całe spotkanie 3:0.

Polska: Barańska, Bednarek-Kasza, Sadurek, Gajgał, Jagieło, Kaczor, Zenik (libero) oraz Maj