ME Kobiet: Polska powalczy o brązowy medal

2009-10-03 18:44

Reprezentacja Polski kobiet uległa Holandii 1:3 (11:25, 15:25, 25:20, 20:25) w półfinale Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Siatkowej 2009, rozgrywanym w Łodzi. Tym samym to Holenderki powalczą jutro o złoto, a Polki zagrają w meczu o trzecie miejsce z reprezentacją Niemiec bądź Włoch.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Holenderek, które objęły prowadzenie 3:1. Biało-czerwone, prowadzone w dzisiejszym meczu przez drugiego trenera - Piotra Makowskiego, od razu odrobiły jednak straty (3:3), a na pierwszą przerwę techniczną, po ataku Joanny Kaczor, schodziły mając punkt przewagi (8:7). Chwila przerwy korzystnie wpłynęła jednak na podopieczne Avitala Selingera, które zdobyły kilka punktów z rzędu, a Polki wyraźnie straciły koncentrację (14:8, 16:10). W końcowej fazie seta przewaga Holenderek systematycznie rosła, „pomarańczowe” dominowały na boisku w każdym elemencie gry, a wręcz deklasowały rywalki. Polki popełniały z kolei dużo niewymuszonych błędów, co przełożyło się na końcowy wynik seta – 25:11 dla Holandii.

Na początku drugiej odsłony sytuacja na boisku wyglądała podobnie jak w końcówce pierwszej – Holenderki szły za ciosem i prezentowały się zdecydowanie lepiej niż Polki (1:3, 2:8). Wprawdzie po pierwszej przerwie technicznej biało-czerwone zmobilizowały się i zaczęły odrabiać straty, a po wygranej przez Milenę Sadurek walce na siatce, zrobiło się 9:11, to jednak Holenderki cały czas trzymały rękę na pulsie. W kolejnej fazie seta rywalki Polek grały wręcz koncertowo, nie pozostawiając nikomu złudzeń, która drużyna zejdzie z parkietu zwycięsko (10:16, 11:18, 12:22). Set zakończył się po autowym ataku Aleksandry Jagieło (15:25).

Żeby myśleć o jakichkolwiek szansach na wygranie meczu, Polki nie mogły przegrać trzeciej partii. Zaczęło się niepomyślnie (0:2), ale za chwilę podopieczne Piotra Makowskiego zagrały skutecznie w bloku i wyszły na prowadzenie 3:2, co ostatni raz miało miejsce przy stanie 8:7 w pierwszym secie. Efektowne obrony Pauliny Maj, dobre kontrataki Joanny Kaczor i Anny Barańskiej sprawiły, że na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwone schodziły prowadząc 8:5. Trzypunktową przewagę Polki miały też na drugim czasie technicznym – 16:13. Przy stanie 22:18 dla Polski, asem serwisowym popisała się Aleksandra Jagieło, dzięki czemu niemal pewne już było, że podopieczne Piotra Makowskiego wygrają tę partię (23:18). Skończyła ją skutecznym atakiem Joanna Kaczor (25:20).

Pierwsze minuty czwartego seta były bardzo wyrównane, na przemian raz Polki, raz Holenderki zdobywały punkty (2:2, 7:7). Przy stanie 11:10 dla Holandii, rywalki Polek, zdobyły punkt po bardzo długiej wymianie i miały już dwa „oczka” przewagi. Jednak chwilę później podopieczne Avitala Selingera popełniły dwa błędy z rzędu i to Polki prowadziły 13:12. Skuteczny blok Katarzyny Gajgał i Mileny Sadurek sprawił, że na tablicy widniał rezultat 15:13 dla Polski, a na drugiej przerwie technicznej było 16:14. Niestety, po czasie Holenderki wyraźnie się zmobilizowały, zaczęły odrabiać straty i wyszły na prowadzenie 18:17. Polki z kolei straciły koncentrację i zaczęły popełniać błędy. Holandia wygrała czwartego seta 25:20, cały mecz 3:1 i zagra w finale mistrzostw Europy.

Polska: Barańska, Bednarek-Kasza, Sadurek, Gajgał, Jagieło, Kaczor, Zenik (libero) oraz Pykosz, Bamber, Bełcik, Witczak, Maj