ME Kobiet: Polska-Belgia 3:1

2009-09-29 21:43

Polska pokonała Belgię 3:1 (25:16, 21:25, 25:19, 25:12) w swoim pierwszym meczu fazy play off Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Siatkowej 2009.Co najważniejsze – Polki zachowały szanse na półfinał.

Kilkanaście minut przed meczem trener Belgii -  Gert van de Broek powiedział, że to Polki muszą się martwić. Jeśli bowiem przegrają, to już nie awansują do strefy medalowej. A Belgijki mogą wyjść na boisko bez presji, za to z uśmiechem na twarzach – i robić swoje.

Biało-czerwonym było tym trudniej, że do Atlas Areny przyjechały bez Jerzego Matlaka. Trener musiał pilnie wrócić do domu, a w zasadzie do szpitala, aby być przy chorej żonie. Miały więc jeszcze jeden powód, aby dobrze zagrać i zwyciężyć.

Do 4:4 w pierwszym secie szły równo. Wtedy uśmiechy Belgijek zaczęły gasnąć, bo Polki uciekły na 15:6. Chyba za szybko, bo z tak wysokim prowadzeniem przyszła zadyszka i strata czterech kolejnych punktów. Ale na tym to małe nieszczęście – oraz set – się skończyło.

W drugiej partii rywalki znacznie poprawiły skuteczność ataku i częściej łapały Polki na blok, co było główną przyczyną porażki w tym secie (21:25).

W kolejnej odsłonie Polki wzięły sobie do serca uwagi Piotra Makowskiego, asystenta trenera Matlaka, i zagrały dobrze, a co najważniejsze – skutecznie – do 19.

Już na początku czwartego seta Polki wypracowały sobie 4-6-punktową przewagę i nie tylko strzegły jej jak oka w głowie, lecz jeszcze powiększały, ostatecznie wygrywając do 12.

Polska: Barańska, Bednarek-Kasza, Sadurek, Gajgał, Jagieło, Kaczor, Zenik (libero) oraz Bamber, Bełcik, Pykosz, Witczak