ME Kobiet: Polska-Chorwacja 3:0

2009-09-26 18:46

Polska pokonała Chorwację 3:0 (25:18, 25:13, 25:16) w swoim drugim meczu na mistrzostwach Europy kobiet w piłce siatkowej. Tym samym podopieczne Jerzego Matlaka praktycznie uzyskały już awans do kolejnej rundy rozgrywek.

W roli głównej reprezentacja Polski występowała przez całe spotkanie. Chorwatki, owszem, grały, ale dyrygowała Milena Sadurek. Rywalki prowadziły 7:6 w pierwszym secie i był to dla nich ostatni miły moment. Polki rozkręcały się z każdą minutą, a z każdym zdobytym punktem zapominały i o odczuwanej presji, i o wczorajszym potknięciu, które mogło zakończyć się upadkiem. W tej partii wyróżnił się zwłaszcza polski blok.

W następnej można było mieć mieszane uczucia. Koncert Polek trwał w najlepsze – seria punktów zdobytych po serwisie Joanny Kaczor „ustawiła” seta – i aż żal było patrzeć na bezradność rywalek. Polkom udało się „ugotować” ich obie rozgrywające oraz wyłączyć z gry atakującą Sanję Popović, którą zmusiły do przyjmowania zagrywki, zresztą niezbyt dokładnego. Żadne zmiany w składzie nie pomagały.

Trochę pomogły w trzecim secie, ale nie na tyle, żeby Chorwatki mogły podążyć śladem Hiszpanek. Polki miały wyraźną przewagę w każdym elemencie gry, a na dodatek rywalki popełniały coraz więcej błędów, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że nie były wymuszane zbyt stanowczo.

Poza wygraną, która praktycznie daje awans do drugiej rundy (zostanie potwierdzona przez niemal pewne zwycięstwo Holandii nad Hiszpanią), najważniejsza jest radość, jaką siatkówka sprawiała dziś Polkom. Po tak koncertowo zagranym meczu można z większym optymizmem czekać na drugą połowę przyszłego tygodnia.

Polska:  Jagieło, Kaczor, Barańska, Sadurek, Gajgał, Bednarek, Zenik (libero)