ME Seniorów: Polacy mają już srebro

2009-09-12 17:54

Reprezentacja Polski seniorów pokonała Bułgarię 3:0 (25:19,30:28,25:20) w meczu półfinałowym mistrzostw Europy rozgrywanych w Turcji. Tym samym, po 26 latach przerwy biało-czerwoni zagrają w finale mistrzostw Starego Kontynentu i zdobędą co najmniej srebrny medal. Jutro w finale zmierzą się z Francją albo z Rosją.

Pierwszy punkt w spotkaniu po skutecznym ataku zdobył Bartosz Kurek. Przy stanie 4:3 dla Polski Bułgarzy popełnili błąd, dzięki czemu biało-czerwoni zyskali dwupunktowe prowadzenie. Przed pierwszą przerwą techniczną bardzo dobrze w ataku spisywał się Piotr Gruszka i właśnie za jego sprawą na tablicy widniał rezultat 8:6. Po czasie Bułgarom udało się odrobić stratę (11:11), ale remis nie utrzymywał się zbyt długo, bo na siatce co trzeba zrobił Marcin Możdżonek, plasując przechodzącą piłkę (13:11). Chwilę później Matej Kazijski zaatakował w aut i zrobiło się 14:11 dla Polski. Na drugą przerwę techniczną, za sprawą efektownego bloku Marcinka Możdżonka, biało-czerwoni schodzili z przewagą czterech oczek. Po przerwie przewaga ta systematycznie rosła, bo na zagrywce świetnie spisywał się Michał Bąkiewicz (19:12). W końcówce tej partii podopieczni Daniela Castellani’ego kontrolowali grę i nie dali sobie odebrać wysokiego prowadzenia. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 25:19, po skutecznej akcji Marcina Możdżonka.

Na początku drugiej partii Bułgarzy sprawiali Polakom sporo problemów swoją zagrywką, dzięki czemu uzyskali trzypunktową przewagę (6:3). Na pierwszą przerwę techniczną rywale biało-czerwonych schodzili prowadząc 8:5. Chwila odpoczynku wyszła jednak na dobre Polakom, którzy wyraźnie zmobilizowani zaczęli odrabiać straty. Najpierw atak Kazijskiego zablokował Bartoszk Kurek, a chwilę później po skutecznej obronie kolegów, efektownie w kontrataku zagrał Piotr Gruszka (9:9). Przy stanie 11:11 asem serwisowym popisał się z kolei Marcin Możdżonek (12:11). Na drugą przerwę techniczną Bułgarzy schodzili prowadząc 16:15, a chwilę potem było już 17:15. Polacy od razu odrobili jednak straty, głównie dzięki dobrej zagrywce Pawła Zagumnego (17:17). Kolejna faza tego seta była bardzo wyrównana i nerwowa, a walka  toczyła się na przewagi. Na przemian to raz Polacy, raz Bułgarzy mieli piłki setowe, ale ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali Polacy, którzy po ataku Piotra Gruszki wygrali partię 30:28.

W pierwszych minutach trzeciej odsłony meczu walka toczyła się punkt (3:3, 5:5). Gdy na tablicy widniał rezultat 6:5 dla Polski, efektownie w obronie spisali się Polacy, a w kontrze zrobił co do niego należało Piotr Gruszka (7:5). Za sprawą zepsutej zagrywki rywali, na pierwszą przerwę techniczną biało-czerwoni schodzili prowadząc 8:6. Po przerwie Bułgarzy zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Pojedynczy blok Pawła Zagumnego na rywalach sprawił, że podopieczni Daniela Castellani’ego prowadzili już 15:10, a chwilę później 16:11. Po przerwie przewaga Polaków jeszcze wzrosła i już do końca nie dali jej sobie odebrać. Seta i tym samym cały mecz efektownym atakiem zakończył Piotr Gruszka (25:20).

Polska: Pliński, Gruszka, Zagumny, Kurek, Bąkiewicz, Możdżonek, Gacek (libero) oraz Woicki, Nowakowski, Ruciak