ME Seniorów: Polska-Hiszpania 3:2

2009-09-08 18:34

Reprezentacja Polski seniorów po zaciętym pojedynku pokonała Hiszpanię 3:2 (18:25,25:20, 25:18, 23:25,17:15) w pierwszym meczu drugiej rundy mistrzostw Europy w Turcji. Tym samym Polacy są bardzo blisko awansu do półfinału tej imprezy.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla drużyny polskiej. Biało-czerwoni za sprawą błędów Hiszpanów objęli prowadzenie 4:0. Chwilę później podopieczni Daniela Castellani’ego byli jednak nieskuteczni w ataku i zrobiło się 5:5. Na pierwszą przerwę techniczną, dzięki asowi serwisowemu Miguela Angela Falasci, zespół Hiszpanii schodził z przewagą dwóch oczek (6:8). W kolejnej fazie seta w dalszym ciągu na boisku widoczna była niemoc biało-czerwonych w ataku. Blokowani przez przeciwników byli zarówno Bartosz Kurek jak i Piotr Gruszka (7:11). Właśnie po skutecznym bloku na Piotrze Gruszce na drugą przerwę techniczną Hiszpanie schodzili prowadząc już 16:11. Sytuacja nie uległa zmianie także w końcówce pierwszej partii. To Hiszpanie dominowali na boisku i stopniowo zwiększali swoją przewagę (20:13, 22:16), ostatecznie wygrywając 25:18.

Drugiego seta z wysokiego „c” rozpoczęli Hiszpanie (4:1). Na szczęście Polacy od razu wzięli się za odrabianie strat. Skuteczny blok Daniela Plińskiego, ofiarna obrona Bartosza Kurka i efektywna kontra Michała Bąkiewicza sprawiły, że biało-czerwoni doprowadzili do remisu 5:5. Na pierwszy czas techniczny rywale schodzili prowadząc tylko jednym punktem. Przy stanie 15:13 dla Hiszpanii poprawnie zafunkcjonował blok Michała Bąkiewicza i Marcina Możdżonka, chwilę później rywale mieli problemy z dokładnym przyjęciem zagrywki Daniela Plińskiego, co wykorzystał Piotr Gruszka (15:15). Po drugiej przerwie technicznej (16:15 dla Hiszpanii) Polacy wyraźnie się zmobilizowali, a rywale wreszcie zaczęli popełniać błędy (18:16, 20:17). W tym okresie gry na boisku zdecydowanie wyróżniał się Piotr Gruszka. Przy stanie 21:17 asa serwisowego zafundował rywalom Michał Bąkiewicz i na tablicy widniał już rezultat 22:17 dla Polski. Drugi set padł łupem Polaków, a zakończyli go Bartosz Kurek i Daniel Pliński, skutecznie blokując rywali (25:20).

Początek trzeciej partii był bardzo wyrównany. Do stanu 5:5 walka toczyła się punkt za punkt. Wówczas Daniel Pliński i Paweł Zagumny  świetnie zagrali w bloku, a chwilę później mocnym serwisem popisał się Zbigniew Bartman. Rywale mieli problemy z przyjęciem tej zagrywki, co wykorzystał Michał Bąkiewicz (7:5). Na pierwszą  przerwę techniczną Polacy schodzili prowadząc 8:6, by za moment zwiększyć przewagę do trzech oczek. Nieskuteczne ataki biało-czerwonych sprawiły jednak, że rywale doprowadzili do stanu 9:9 i na boisku znów toczyła się wyrównana walka. Na szczęście przed drugą przerwą techniczną błędy w ataku zaczęli popełniać Hiszpanie (16:14). Po czasie Polacy wyraźnie się zmobilizowali. Przy stanie 17:15 dla biało-czerwonych asem serwisowym popisał się Paweł Zagumny (18:15). W końcówce seta bardzo dobrze funkcjonował polski blok, dzięki czemu przewaga podopiecznych Daniela Castellani’ego tylko wzrastała (20:15, 23:17). Przy pierwszej piłce setowej na boisku pojawił się Paweł Woicki i zrobił co do niego należało – zaserwował tak, że rywale nie byli w stanie tej zagrywki odebrać (25:18).

W pierwszych minutach czwartej odsłony przebieg gry na boisku wyglądał bardzo podobnie jak na początku trzeciej partii. Wyrównana walka trwała do stanu 6:6. Potem błędy w ataku zaczęli popełniać Hiszpanie i zrobiło się 8:6 dla Polski. Parę minut później na tablicy widniał rezultat 13:8 dla Polski, ale zaraz potem kilka skutecznych bloków z rzędu „zafundowali” Polakom Hiszpanie (14:14). Na drugą przerwę techniczną po efektywnym ataku ze środka Daniela Plińskiego Polacy schodzili z przewagą jednego oczka. Potem jednak aż sześć punktów z rzędu zdobyli Hiszpanie (16:21). Wprawdzie po kilku efektownych blokach biało-czerwoni nieco odrobili straty (19:21), ale to nie wystarczyło. Hiszpanie wygrali czwartego seta 25:23.

Pierwszy punkt w tie-breaku zdobył Jakub Jarosz (1:0). Przy stanie 3:3 ten właśnie zawodnik blokowany był jednak przez rywali, a chwilę później taka sama sytuacja miała miejsce, gdy atakował Bartosz Kurek (3:5). Na szczęście Polacy od razu doprowadzili do remisu 5:5. Walka punkt za punkt toczyła się do samego końca. Hiszpanie mieli pierwszą piłkę meczową (14:13), ale wówczas poprawnie zafunkcjonował polski blok. Tak też się stało w kolejnej akcji (15:14). To właśnie skuteczny blok Daniela Plińskiego sprawił też, że Polacy wykorzystali drugiego meczbola (17:15) i wygrali całe spotkanie 3:2.

Polska: Pliński, Gruszka, Zagumny, Kurek, Ruciak, Możdżonek, Gacek (libero) oraz Bartman, Bąkiewicz, Woicki, Jarosz, Nowakowski