ME Seniorów: Polska-Turcja 3:0

2009-09-05 20:46

Bez straty seta reprezentacja Polski seniorów pokonała dziś Turcję w swoim ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy. Awans do kolejnej rundy turnieju podopieczni Daniela Castellani’ego zapewnili sobie już wczoraj, dzięki zwycięstwu nad drużyną Niemiec.

Polska-Turcja 3:0 (25:23, 25:18, 25:17)

Pierwsze dwa punkty w spotkaniu przeciwko Turcji zdobył Piotr Gruszka (2:0). Chwilę później Polska prowadziła już 5:3, ale rywale zdołali zdobyć trzy punkty z rzędu (5:6). Nienajlepsze przyjęcie i nieskuteczne ataki podopiecznych Daniela Castellani’ego sprawiły, że na pierwszą przerwę techniczną to zespół turecki schodził z przewagą jednego oczka (7:8). Chwila odpoczynku na dobre wyszła jednak biało-czerwonym, którzy za sprawą asa serwisowego Daniela Plińskiego oraz bloku Pawła Zagumnego i Marcina Możdzonka wyszli na prowadzenie 11:9. Także po efektywnym bloku Polaków na rywalach na drugiej przerwie technicznej na tablicy widniał rezultat 16:12 dla Polski. Końcówka seta była dość nerwowa w wykonaniu biało-czerwonych, a Turcy potrafili zdobyć kilka punktów z rzędu. Ostatecznie jednak więcej zimnej krwi zachowali Polacy, którzy wygrali partię 25:23.

Drugi set rozpoczął się po myśli reprezentacji Turcji. Niekończone ataki Polaków pomogły rywalom objąć prowadzenie 4:2. Biało-czerwoni szybko odrobili jednak straty (5:5), a na pierwszą przerwę techniczną rywale schodzili prowadząc tylko jednym punktem. Po przerwie w siatkę zaatakował Piotr Gruszka, przez co rywale znów odskoczyli podopiecznym Daniela Castellani’ego na dwa punkty (7:9). Przy stanie 11:9 dla Turcji w polu zagrywki w drużynie polskiej stanął Michał Bąkiewicz i za jego sprawą Polacy nie dość że odrobili straty, to jeszcze wyszli na prowadzenie 13:11. To wyraźnie zdekoncentrowało rywali, którzy zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Na drugą przerwę techniczną, dzięki skutecznej grze w bloku, Polacy schodzili prowadząc już 16:12. Pod koniec drugiej odsłony meczu biało-czerwoni dominowali na boisku już w każdym elemencie gry. Seta efektownym atakiem skończył Piotr Gruszka (25:18).

Trzecia partia wyrównany przebieg miała tylko do stanu 3:3. Chwilę później dobrze zafunkcjonował polski blok i zrobiło się 4:3 dla biało-czerwonych. Z kolei w ataku robił co do niego należy Bartosz Kurek, dzięki czemu na pierwszy czas techniczny Polacy schodzili prowadząc 8:5. Po przerwie efektowną kiwką popisał się Paweł Zagumny i przewaga Polaków wzrosła do czterech oczek (9:5).  W kolejnej fazie seta Polacy prowadzili m.in. 17:12, 21:16, a w końcówce asami serwisowymi popisywał się Daniel Pliński. Partię, a tym samym cały mecz skutecznym atakiem zakończył Piotr Gruszka (25:17).

Polska: Pliński, Gruszka, Zagumny, Kurek, Bąkiewicz, Możdżonek, Gacek (libero) oraz