Polacy z biletem na mundial

2009-08-15 22:13

Reprezentacja Polski seniorów wywalczyła sobie już awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata, które odbędą się we Włoszech. Stało się tak dzięki zwycięstwu, jakie podopieczni Daniela Castellani’ego odnieśli dziś nad Słowacją 3:1 (25:19, 26:28, 25:15, 25:19) w ramach rozgrywanego w Gdyni turnieju kwalifikacyjnego. MVP spotkania został Bartosz Kurek.

Pierwszy punkt w spotkaniu popisowym atakiem z drugiej linii zdobył Bartosz Kurek. Chwilę później Polacy prowadzili już 3:1, ale Słowacy od razu odrobili tę niewielką stratę. Dzięki dobrzej grze w obronie i skutecznym kontrom na pierwszą przerwę techniczną to rywale biało-czerwonych schodzili prowadząc 8:7. Przy stanie 10:10 efektywnie w bloku zaprezentowali się Marcin Możdżonek i Piotr Gruszka, dzięki czemu podopieczni Daniela Castellani’ego ponownie wyszli na prowadzenie (11:10). Przed drugą przerwą techniczną Polacy zagrali świetnie w obronie, a skutecznym atakiem z kontry popisał się Piotr Gruszka (16:13). W pewnym momencie Polacy prowadzili już 19:15, ale zaraz potem Słowacy dwukrotnie zablokowali ataki Piotra Gruszki i zrobiło się 19:18. W końcówce tej partii Słowacy zaczęli jednak popełniać błędy, co biało-czerwoni potrafili wykorzystać. Seta efektownym atakiem zakończył Bartosz Kurek (25:19).

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od prowadzenia drużyny słowackiej 3:0. W tym okresie gry Polacy byli wyraźnie zdekoncentrowani, popełniali sporo błędów, w konsekwencji czego na pierwszą przerwę techniczną schodzili, przegrywając 4:8. Po chwili odpoczynku biało-czerwoni prezentowali się już na boisku znacznie lepiej, zdobywając trzy punkty z rzędu (7:8). Przy stanie 11:10 dla Słowacji, rywali zablokował Paweł Zagumny i na tablicy widniał już remis (11:11). Chwilę później jednak błąd przekroczenia linii w ataku popełnił Piotr Gruszka i Słowacy znów mieli dwa punkty przewagi (12:14). Z dwoma oczkami przewagi rywale Polaków schodzili też na drugą przerwę techniczną. Po niej Polacy znów ostro wzięli się za odrabianie strat, a w ataku „błyszczał” Michał Bąkiewicz (17:16). Przy stanie 19:18 dla Polski skutecznym blokiem popisali się Kurek i Pliński i zrobiło się 20:18. Zaraz potem w ataku mylili się kolejno Pliński i Jarosz i na tablicy widniał już rezultat 23:21 dla Słowacji. Na szczęście w polu zagrywki stanął Bartosz Kurek, rywale mieli duże problemy z przyjęciem jego serwisu, przez co dobrze zafunkcjonował polski blok (23:23). Końcówka seta to walka na przewagi, w której ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali przeciwnicy biało-czerwonych. Partia skończyła się po skutecznym bloku Słowaków na Jakubie Jaroszu (26:28).

Trzeci set rozpoczął się po myśli biało-czerwonych, którzy od razu uzyskali kilkupunktową przewagę (5:3). Dzięki dobrej grze w bloku, na pierwszą przerwę techniczną podopieczni Daniela Castellani’ego schodzili prowadząc już trzema „oczkami” (8:5). W kolejnej części seta przewaga ta systematycznie rosła, między innymi dzięki popisowym serwisom Bartosza Kurka (17:11). W końcówce trzeciej odsłony meczu Polacy dominowali na boisku w każdym elemencie, a Słowacy popełniali coraz więcej błędów (20:13, 23:14). Set skończył się po skutecznym bloku Polaków na rywalach (25:15).

W czwartej partii Polacy już na początku uzyskali wysoką przewagę, której rywale nie byli w stanie zniwelować (8:4, 12:7). Podopieczni Daniela Castellani’ego byli zdecydowanie lepsi na boisku, choć w środkowej części seta przytrafiały im się momenty dekoncentracji. Byli jednak na tyle zmotywowani, by utrzymać przewagę do końca seta, który skończył się po asie serwisowym Pawła Woickiego (25:19).

Polska: Gruszka, Pliński, Zagumny, Kurek, Bąkiewicz, Możdżonek, Gacek (libero) oraz Jarosz, Ruciak, Bartman, Woicki

Słowacja: Masny, Kohut, Sopko, Ogurcak, Nemec, Kmet, Pipa (libero) oraz Kubs, Zatko, Divis,  Bencz

W pierwszym dzisiejszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata 2010, który odbywa się w Gdyni, Francja pokonała Słowenię 3:1, dzięki czemu również zapewniła sobie awans na przyszłoroczny mundial.