WGP: Polska - Tajlandia 3:0

2009-08-10 17:28

Polska pokonała Tajlandię 3:0 (26:24, 25:13, 25:22) w meczu trzeciego dnia turnieju w Makau. W dwóch poprzednich meczach zespół trenera Jerzego Matlaka został pokonany przez Chiny 3:2 oraz Brazylię 3:1, prezentując jednak fragmentami bardzo dobrą grę.

Tajlandia jest teoretycznie najsłabszym rywalem Polski w turnieju w Makau. Zespół ten przed tygodniem pokonał w Kielcach Polskę 3:2. Początek niedzielnego spotkania wskazywał, że Tajki powtórzą wynik z pierwszego turnieju. W inauguracyjnym secie prowadziły 21:17 oraz 24:20. W poczynaniach polskich siatkarek były sporo niedokładności, cały czas czegoś brakowało. W ataku myliła się Joanna Kaczor.

Polskie siatkarki wyszły obronną ręką z wydawałoby się beznadziejnej sytuacji. Najpierw Tajki pomyliły w ataku, następnie zostały zatrzymane przez polski blok. Kolejny punkt zdobyła Aleksandra Jagieło, a remis przyniósł błąd rywalek w przyjęciu. W dwóch ostatnich akcjach tego seta błysnął znowu blok Polek, które prowadziły w meczu 1:0. Dobra gra i pomyślny efekt były udziałem przede wszystkim trudnych zagrywek Izabeli Bełcik.

Pomyślne zakończenie pierwszej partii i skuteczna gra w tym okresie przełożyła się na poczynania polskich siatkarek w drugiej partii. Prowadzenie 4:0 było zapowiedzią wyraźnego zwycięstwa 25:13. Zespół trenera Jerzego Matlaka miał przewagę 8:5 i 16:10. Chwilami gra toczyła się do jednej bramki.

- Ważne, że Polska wygrała pierwszego seta - powiedziała brązowa medalistka olimpijska Krystyna Jakubowska. - Zaczął dobrze funkcjonować blok, mamy dobrą zagrywkę. Jest progresja w grze.

Trzeci set również toczył się pod dyktando polskiego zespołu. Tylko w środkowej fazie, po kilku błędach, podopieczne trenera Matlaka straciły inicjatywę oraz kilkupunktową przewagę. Był remis 17:17, a nawet prowadzenie Tajek 19:18. Końcówka została jednak pewnie wygrana. W ostatnim fragmencie grała znowu Milena Sadurek-Mikołajczyk.

Polska: Sadurek, Kaczor (13 pkt), Gajgał (10), Bednarek (10), Barańska (10), Jagieło (10), Zenik (libero) oraz Bełcik
Tajlandia: Thinkaow, Sittirak, Apinyapong (11), Hyapha, Tomkom, Kanthong (12), Buakaew (libero) oraz Khanan, Chaisri, Sukmak