Mistrzostwa Świata U'18 w siatkówce plażowej: historyczne tytuły dla Polski!

2004-09-12 00:00

Mamy pierwsze w historii polskiej siatkówki plażowej złote i srebrne medale Mistrzostw Świata! W zakończonym dziś we włoskim Termoli czempionacie do lat 18 bezkonkurencyjne okazały się Katarzyna Urban i Joanna Wiatr. W rywalizacji juniorów srebro wywalczyła natomiast para Zbigniew Bartman / Michał Kubiak.

W finałowym meczu turnieju dziewcząt zdecydowanymi faworytkami były rywalki Polek, Brazylijki Barbara Figueiredo i Carolina Solberg Salgado. Wygrały one z naszymi reprezentantkami w fazie grupowej i w pierwszym secie spotkania o złoto również okazały się lepsze, zwyciężając 21:17. Jednak Katarzyna i Joanna nie załamały się. W drugiej odsłonie wyrównały stan meczu, wygrywając do 17, a po zwycięskim tie-breaku (15:13) wywalczyły pierwszy w historii tej dyscypliny sportu złote medale Mistrzostw Świata dla Polski.

Niewiele brakowało, aby w ich ślady poszli Zbigniew Bartman i Michał Kubiak - oni z kolei uważani byli przed finałem za faworytów. A jednak lepsi okazali się Litwini, Arunas Kirsnys i Arvydas Miseikis. Pierwszego seta Polacy przegrali bardzo wyraźnie, do 14. W najbardziej dramatycznej, drugiej partii nasu reprezentanci przedłużyli nadzieje na drugie złoto wygrywając 24:22. Niestety w trzecim secie znów górą byli młodzi Litwini, którzy odnieśli zwycięstwo 15:13.

Na niezłym - dziewiątym - miejscu turniej ukończyła druga, startująca we Włoszech polska para: Grzegorzowie Fijałek i Pająk.