Igrzyska Olimpijskie: złota Brazylia!

2004-08-29 00:00

Siatkarze Brazylii wywalczyli złote medale na igrzyskach w Atenach. W finale turnieju olimpijskiego Canarinhos pokonali Włochów 3:1.

Mecz o złoto nie przyniósł zbyt wielu emocji. W pierwszym secie znakomicie grająca Brazylia wprost zdeklasowała mistrzów Europy, wygrywając do 15! W drugim siatkarze z Italii udanie kontratakowali i po wyrównaje walce w końcówce odnieśli zwycięstwo na przewagi, 27:25. Było to jednak wszystko, co w niedzielne popołudnie mogli osiagnąć Włosi. Brazylijczycy rozstrzygnęli na swoja korzyść dwie kolejne partie, do 20 i 22, wygrywając całe spotkanie 3:1. Podopieczni trenera Bernardo Rezende powtórzyli tym samym osiągnięcie z 1992 roku. Osobami łączącymi mistrzów z Barcelony i Aten są Mauricio Lima oraz Giovane - obaj po raz drugi w karierze sięgneli po złote medale olimpijskie.

Najlepszym zawodnikiem spotkania finałowego był Gilberto Godoy Fliho, zdecydowanie bardziej znany jako Giba. W meczu o złoto zdobył on 20 punktów, co w dużym stopniu przyczyniło się do uznania go za MVP całego turnieju w Atenach. Brazylijczycy otrzymali łącznie aż 6 nagród indywidualnych - ich pełną listę prezentujemy poniżej.

W rozegranym wcześniej meczo u III miejsce Rosja nie dała szans Stanom Zjednoczonym, wygrywając 3:0. Kluczowy dla losów spotkania był drugi set, w którym Amerykanie nie wykorzystali dwóch setboli i ulegli ostatecznie Rosjanom 25:27.

Startująca na igzryskach olimpijskich po raz szósty w historii reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce - wspólnie z trzema pozostałymi drużynami, pokonanymi z ćwierćfinałach (Argentyna, Grecja oraz Serbia i Czarnogóra).