Igrzyska Olimpijskie: Polacy pokonali obrońców tytułu!

2004-08-15 00:00

Polscy siatkarze w imponującym stylu rozpoczeli swój start na turnieju olimpijskich w Atenach. W inauguracyjnym spotkaniu nasza reprezentacja nie dała szans broniącej tytułu Serbii i Czarnogóry, wygrywając 3:0 (25:21, 25:17, 25:16).

Bohaterem meczu był bez wątpienia Sebastian Świderski: to on w pierwszym secie wydatnie przycznił się do odrobienia kilkupunktowej straty, robiąc świetny użytek ze swojej zagrywki. Popularny "Świder" znakomicie spisał się także w innych elementach i został najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania (20 pkt.).

Jedynie w pierwszym secie zwycięstwo Polaków było zagrożone. Po wspomnianej już serii zagrywek Świderskiego nasi reprezentanci odzyskali inicjatywę i nie oddali jej już do końcowego gwizdka. Szczególne wrażenie zrobiła gra "Biało-czerwonych" w drugiej partii: nasi siatkarze rozpoczęli od prowadzenia 11:2(!) i choć w późniejszych fragmentach mistrzowie olimpijscy odrobili część strat to i tak nie byli w stanie zbliżyć się do Polaków.

Niezwykle silną bronią Polaków była w tym spotkaniu zagrywka: ogółem nasi reprezentanci zdobyli bezpośrednio z pola serwisowego aż 9 pkt. (z czego aż 5 wywalczył Dawid Murek), a dodatkowo wielokrotnie uniemożliwili rywalom rozegranie skutecznej akcji.

Było to pierwsze od 24 lat zwycięstwo polskich siatkarzy odniesione na Igrzyskach olimpijskich; poprzednie zanotowali w Moskwie, w 1980 roku. 8 lat temu Atlancie wygrali w pieciu spotkaniach tylko jednego seta.