Turniej kwalifikacyjny do ME, Olsztyn: Polacy triumfują bez straty seta

2008-05-18 18:28

W ostatnim spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy rozgrywanego w Olsztynie reprezentacja Polki gładko pokonała ekipę Węgier 3:0 (25:17; 25:19; 25:18) i bez straty seta zwyciężyła olsztyński turniej.

Najsłabsza drużyna tego turnieju nie stanowiła nawet najmniejszych problemów dla wicemistrzów świata. Od początku do końca meczu przewaga biało-czerwonych była miażdżąca i nawet przez chwilę zwycięstwo Polaków nie było zagrożone.
Początek pierwszego seta należał do reprezentacji Polski. Cztery punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej to zasługa świetnie zagrywającego Piotra Nowakowskiego. Po nim ster przejął Mariusz Wlazły i dzięki jego atomowemu serwisowi przewaga ta wzrosła do sześciu „oczek”. Druga przerwa techniczna to przewaga już ośmiu punktów podopiecznych Raula Lozano. Nie do zatrzymania  w tym secie na lewym skrzydle był Sebastian Świderski. Przy stanie 18:11 dla Polski podwójna zmiana: Piotr Gruszka w miejsce Pawła Woickiego, Łukasz Żygadło za Mariusza Wlazłego. W końcówce seta po raz pierwszy w tym turnieju pokazał się na boisku Michał Bąkiewicz. Kończymy partię pierwszą 25:17.

W drugiej odsłonie na boisku po raz pierwszy w turnieju pojawia się Marcin Możdżonek. Wyrównany początek drugiej partii. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla Węgrów, ale na drugiej to Polacy prowadzą 16:15. Od tej pory biało-czerwoni złapali wiatr w żagle i zwycięstwo w tym secie ponownie było niezagrożone. Wygrywają do 19 i obejmują prowadzenie w meczu 2:0.

Trzeci set był jedynie formalnością dopełniającą obraz tego spotkania. Polacy schodzą na pierwszą przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem. Drużyna Raula Lozano popełnia proste błędy w przyjęciu i ataku przez to tracimy trzy punkty w jednym ustawieniu. Przy stanie 14:12 dla Polski podwójna zmiana, na boisku pojawili się ponownie Piotr Gruszka oraz Łukasz Żygadło. Druga przerwa techniczna po atomowym ataku Daniela Plińskiego 16:12 dla Polski. Seta i mecz kończy as serwisowy debiutującego w kadrze Piotra Nowakowskiego.

Pierwsze szóstki:
Polska: Piotr Nowakowski (2 punktów),  Daniel Pliński (5), Marcin Wika (6), Mariusz Wlazły (11), Paweł Woicki (0), Sebastian Świderski (14) oraz Krzysztof Ignaczak (libero).
Zmiany: Piotr Gruszka (3), Łukasz Żygadło (0), Michał Bąkiewicz (0), Marcin Możdżonek (4)

Węgry: Szabolcs Szalai (9), Zoltan Kovacs (1), Milos Toronyai (0), Balazs Gelencser (7), Istvan Schulz (3), Zoltan Mozer 12) oraz David Molnar (libero)
Zmiany: Csala (0), Monar (0), Nemeth (3).