Turniej kwalifikacyjny do ME: Łatwe zwycięstwo Polski nad Czarnogórą

2008-05-16 18:30

W pierwszym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy, rozgrywanym w Olsztynie, reprezentacja Polski pokonała zespół Czarnogóry 3:0 (25:19; 25:18; 25:20).

Atomowa zagrywka Mariusza Wlazłego spowodowała, że Polacy prowadzili na początku pierwszego seta 5:0. Trener Vukovic zdecydował się wziąć czas. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzimy 8:4. Czarnogóry wzmocnili zagrywkę, co utrudniło biało-czerwonym przyjęcie i wyprowadzenie ataku. Podopieczni trenera Vukovica odrabiają straty i przy stanie 12:11 dla Polaków trener Lozano zdecydował się wziąć czas. Na drugiej przerwie prowadzimy 16:13. Po przerwie powiększamy przewagę do 4 „oczek”. Przy stanie 20:16 czas dla zespołu Czarnogóry. Początek podwójnej zmiany – na boisko wchodzi kapitan polskiego zespołu: Piotr Gruszka. Za chwilę Pawła Woickiego zmienia Łukasz Żygadło. Po asie serwisowym Sebastiana Świderskiego przewaga polskiej drużyny wynosi 5 punktów (22:17). Taka przewaga pozwoliła Polakom spokojnie wygrać partię numer jeden 25:19.

W drugiej odsłonie Polacy od oczątku narzucili swój styl gry, na pierwszą przerwę prowadząc 8:3. Przy stanie 12:6 trener Vukovic prosi o czas dla swojej drużyny. Na drugi technika time out Polacy prowadzą 16:12. Od tego czasu prym w grze przejęli Czarnogórcy, którzy niemal odrobili straty, doprowadzając do wyniku 15:17 i 16:18. Na boisku w ekipie biało-czerwonych pojawia się Krzysztof Gierczyński. Odskakujemy na kolejne dwa punkty i przy stanie 20:16 trener zespołu z Czarnogóry zadysponował czas. Końcówka tego seta to wyraźna dominacja biało-czerwonych, którzy wygrywają drugą partię 25:18.

Trzeci set przebiegał podobnie, jak dwie poprzednie partie. Na pierwszą przerwę techniczną podopieczni Raula Lozano schodzą z czteropunktowym zapasem. Nasi przeciwnicy nie istnieją w przyjęciu, mają kłopoty niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Polacy prowadzą 12:6, 14:7 i 16:12. Biało-czerwoni jednak nieco spoczęli na laurach, co szybko wykorzystali Czarnogórcy, zmniejszając nasze prowadzenie do zaledwie jednego punktu (17:16). Końcówka seta należała jednak do Polaków, którzy wygrywają seta numer trzy 25: i całe spotkanie 3:0.

Pierwsze szóstki:
Polska: Piotr Nowakowski (7 punktów),  Daniel Pliński (9), Marcin Wika (4), Mariusz Wlazły (13), Paweł Woicki (1), Sebastian Świderski (8) oraz Krzysztof Ignaczak (libero).
Zmiany: Piotr Gruszka (2), Łukasz Żygadło, Krzysztof Gierczyński (7).

Czarnogóra: Hanza Zatric (10), Aleksandar Milivojevic (1), Milan Jurisic (8), Milan Markowic (3), Simo Dabovic (2), Milos Culafic (17) oraz Ivan Rasovic (libero).
Zmiany: Ivan Knazevic