Turniej Kwalifikacyjny do IO: Rosjanki jadą do Pekinu

2008-01-20 17:49

W finałowym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, po 5-setowym horrorze, po nieprawdopodobnej walce, Polki uległy reprezentacji Rosji 2:3 (23:25; 22:25; 25:11; 25:22; 15:12) i o olimpijski awans będą musiały powalczyć w majowym turnieju interkontynentalnym.

Trener Marco Bonitta dokonał jednej zmiany w stosunku do wcześniejszych spotkań. Na środku, Katarzyną Gajgał zmieniła Maria Liktoras. Początek meczu bardzo wyrównany, żadna z drużyn nie mogła odskoczyć na kilka punktów. Obie ekipy popełniały sporo błędów. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla reprezentacji Rosji.  Po przerwie gra toczy się punkt za punkt, Polki odskakują na dwa punkty przy stanie 13:11, ale Rosjanki wyrównują na po 14. Gramy dobrze blokiem. Druga przerwa techniczna 16:15 dla Rosjanek. Po przerwie myli Katarzyna Skowrońska i podopieczne trenera Caprary mają dwa punkty przewagi. Przy stanie 19:16 dla Rosjanek trener Bonitta prosi o czas. Myli się Małgorzata Glinka i nasze rywali mają już 4 punkty przewagi. Świetny serwis Glinki i odrabiamy dwa „oczka”. Trener reprezentacji Rosji prosi o czas. Po nim zatrzymujemy dwa razy Rosjanki blokiem i na tablicy widnieje remis po 20. Na boisko wchodzi Milena Rosner, zmieniając Małgorzatę Glinkę. Rosjanki ponownie zdobywają dwa punkty z rzędu i trener Bonitta prosi o czas. Bronimy piłkę setową, jednak już w drugiej, musimy uznać wyższość Rosjanek. Przegrywamy seta pierwszego 23:25.

Mamy dobre otwarcie w partii drugiej. Prowadzimy 2:0 i 3:1, jednak Rosjanki wyrównują na po 3. Świetny okres gry Polek, które zdobywają 4 punkty w jednym ustawieniu. Trener Carrara prosi o czas. Pierwsza przerwa techniczna 8:3 dla biało-czerwonych. Po przerwie Rosjanki odrabiają straty i przy stanie 9:7 Marco Bonitta prosi o czas. Jego rady skutkują i Polki ponownie wysoko prowadzą 13:8. Trener Rosjanek zmuszony jest wziąć drugi czas w tym secie. Jego podopieczne odrabiają 3 punkty i Katarzynę Skowrońską zmienia Anna Podolec. Kolejny czas Marco Bonitta zadysponował przy stanie 13:12 dla Polek. Zmiana: Milena Rosner za Annę Barańską. Druga przerwa techniczna 16:15 dla Polek. Okres wyrównanej gry, z minimalną przewagą Rosjanek. Wchodzą na boisko: Anna Barańska, Katarzyna Skorupa i Karolina Ciaszkiewicz. Końcówka partii ponownie dla drużyny rosyjskiej, która wygrywa seta numer dwa 25:22.

Polki wyszły niezwykle umotywowane na seta trzeciego. Rosjanki jednak chcą zakończyć ten mecz w trzech setach. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla naszych siatkarek. Po niej dwa autowe ataki Rosjanek dają nam 4-punktowe prowadzenie. Czas dla ekipy rosyjskiej. Mamy problemy z przyjęciem, co skutkuje zmniejszeniem naszej przewagi do 3 „oczek”. Wchodzi na poprawę przyjęcia Milena Rosner. Zaczyna funkcjonować wyśmienicie nasz blok i przy stanie 14:8 trener Giovanni Caprara prosi o czas. Druga przerwa techniczna 16:8 dla Polek. Po przerwie kolejny blok Polek, błędy w ataku Rosjanek, kolejny blok i prowadzimy już 11 punktami. Przewaga naszych zawodniczek w tym secie jest ogromna (20:8; 21:9; 22:10; 24:11). Wygrywamy partię trzecią 25:11 i wracamy do meczu!

Utrzymujemy świetną passę z poprzedniego seta. Przy prowadzeniu Polek 4:1 trener Carrara woła swoje podopieczne do ławki. Trzy punkty na zagrywce zdobywa Ekaterina Gamova i Rosjanki wyrównują na po 6. Trener Bonitta prosi o czas. Po przerwie kończy Masza Liktoras i Polki mogą wreszcie zrobić przejście. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla Polek. Annę Podolec zmienia Karolina Ciaszkiewicz. Rosjanki wyrównują na po 8 i wychodzą na prowadzenie 10:9. Punkt za punkt. Wracają na boisko: Milena Rosner i Anna Podolec. Druga przerwa techniczna 16:14 dla reprezentacji Rosji. Polki usztywniły się w ataku i tracą dwa kolejne punkty. Wraca na boisko Małgorzata Glinka. Dzięki fantastycznej zagrywce Anny Podolec odrabiamy cztery punkty i doprowadzamy do wyrównania po 19. Trener Capara prosi o czas dla zespołu rosyjskiego. Koncert Anny Podolec na zagrywce daje nam prowadzenie 21:19. Nie myli się w ataku Małgorzata Glinka i to Polki mają piłkę setową. Katarzyna Skowrońska kończy seta czwartego 25:22. Awans olimpijski musi się rozstrzygnąć w tie breaku.

Polki wspaniale rozpoczynają seta piątego. Prowadzimy trzema punktami (4:1) i trener Carrara prosi o czas. Poskutkowało, Rosjanki wyrównują na po 5 i wychodzą na prowadzenie 6:5. Czas dla zespołu polskiego. Łapie Masze Liktoras na bloku Sokołowa. Seria bloków Rosjanek, które  na zmianę stron prowadzą 8:5. Kolejny blok i przewaga Rosjanek sięga już 4 punktów. Annę Podolec zmienia Anna Barańska. Kolejny czas dla Polski przy 5-punktowej stracie (5:10). Milenę Sadurek zmienia na rozegraniu Katarzyna Skorupa. Jest już jednak za późno. Rosjanki wygrywają seta piątego 15:12 i cały mecz 3:2.

Polki zagrały w składzie: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Eleonora Dziękiewicz, Małgorzata Glinka-Mogentale, Anna Barańska, Milena Sadurek, Maria Liktoras i Mariola Zenik (libero) oraz Milena Rosner, Anna Podolec, Katarzyna Skorupa, Karolina Ciaszkiewicz.