Turniej Kwalifikacyjny do IO: Polki w półfinale!

2008-01-18 17:07

Po kolejnym, niezwykle zaciętym i trudnym spotkaniu, reprezentacja Polski zwycięża Turcję 3:1 (27:29; 25:16; 28:26; 25:20) i z kompletem zwycięstw zajmuje pierwsze miejsce grupie. W sobotę Polki zagrają o finał turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Halle.

Polki rozpoczynają bardzo skoncentrowane, szybko obejmując prowadzenie. Na pierwszą przerwę schodzą z przewagą 6 punktów. Po przerwie jednak tracą cztery punkty w jednym ustawieniu i przewaga topnieje do dwóch oczek. Polki zdobywają seryjnie punkty, ale i seryjnie je tracą. Znów chwila rozluźnienia i Turczynki doprowadzają do wyrównania po 11. Trener Marco Bonitta prosi o czas. Po przerwie wyrównany okres gry po obu stronach siatki. Punkt przewagi dla Polek na drugą przerwę techniczną 16:15. Nerwowa i bardzo zacięta końcówka partii. Na boisko wchodzi Anna Podolec, zmieniając Annę Barańską i Milena Rosner za Małgorzatę Glinkę. Punkt za punkt na przewagi, wracają: Małgorzata Glinka i Anna Barańska. Niestety ulegamy Turczynkom w partii pierwszej 27:29.

Druga partię ponownie rozpoczynamy dobrze od prowadzenie 6:3, 8:5 na przerwę techniczna i 11:6. Trener Turczynek prosi o czas dla swojego zespołu. Polki grają jednak dobrze blokiem, a po dwóch asach serwisowych Leny Dziękiewicz przewaga biało-czerwonych wynosi już 8 punktów (14:6). Turczynki  kompletnie wyprowadzone z równowagi i wściekle za własną niemoc, rozpoczynają dyskusje  sędziami, co skutkuje żółtą kartką. Druga przerwa techniczna 16:9. Utrzymujemy przewagę, choć Turczynki powoli odrabiają straty. Przy stanie 19:14 trener Bonitta prosi o czas. Schodzi Małgorzata Glinka, zmienia ją Milena Rosner. Turczynki zmniejszają straty do 4 „oczek”. Tym razem końcówka seta należy jednak do Polek, które zdobywają 5 punktów z rzędu i wygrywają seta numer dwa 25:16.

Ponownie dobre otwarcie podopiecznych Marco Bonitty. Przy prowadzeniu 4:1 trener reprezentacji Turcji prosi o czas, nie chcąc dopuścić do wypracowania przez Polki zbyt dużego prowadzenia. Po czasie kończą jednak Katarzyna Skowrońska i Anna Barańska, co powiększa nasze prowadzenie do 6 punktów. Pierwsza przerwa techniczna 8:4 dla Polek. Po przerwie ponownie tracimy seriami punkty i przy stanie 8:7 za Annę Barańską wchodzi Anna Podolec. Dobra zmiana, która daje nam dwa punkty. Prowadzimy 10:7. Dwa skuteczne ataki Dziękiewicz, przy zagrywce Sadurek, dają nam 5-punktowe prowadzenie (14:9). Druga przerwa techniczna 16:12 dla biało-czerwonych. Po przerwie na wzmocnienie przyjęcia wchodzi Milena Rosner. Fantastyczne dwa ataki Katarzyny Gajgał i na tablicy widnieje wynik 21:16 dla Polski. Tracimy dwa punkty w jednym ustawieniu i przy stanie 21:18 trener Bonitta wzywa swoje zawodniczki do ławki. Polki popełniają błąd w ustawieniu i za darmo oddajemy punkt rywalkom, mylimy się też w ataku i pozostaje nam już tylko punkt przewagi. Wraca na boisko Anna Barańska. Turczynki wyrównują na po 22. To Turczynki mają setbola. Wchodzi Katarzyna Skorupa za Milenę Sadurek. Piłka setowa dla Polek. Wchodzi jeszcze Maria Liktoras za Katarzynę Gajgał. Wygrywamy seta trzeciego 28:26 i to daje nam pewny występ w półfinale.

Czwartego seta, Polki rozpoczęły już wyraźnie rozluźnione, pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla naszych siatkarek. Po przerwie zły okres gry Polek i przy stanie 11:9 dla Turcji, trener Bonitta prosi o czas. Po przerwie na boisko wchodzi Masza Liktoras i Katarzyna Skorupa. Turczynki prowadzą 15:12. Jednak dzięki bardzo dobrej grze Katarzyny Skowrońskiej udaje nam się doprowadzić do wyrównania po 15. Druga przerwa techniczna 16:15 dla Turczynek. Po przerwie asa serwuje Anna Barańska i trener Chiappini prosi o czas. Po nim kolejnego asa serwuje Barańska. Swoje możliwości zaprezentowała w ataku Milena Rosner. Kolejne asy, tym razem w wykonaniu Marii Liktoras i Katarzyny Skorupy. Polki prowadzą 22:19 i trener Alessando Chiappini ponownie prosi o czas. Nic już nie jest w stanie zabrać nam zwycięstwa w tym secie i meczu. Wygrywamy 25:20 i cały mecz 3:1.

Polki zagrały w składzie: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Eleonora Dziękiewicz, Katarzyna Gajgał, Małgorzata Glinka-Mogentale, Anna Barańska, Milena Sadurek i Mariola Zenik (libero) oraz Anna Podolec, Milena Rosner, Maria Liktoras, Katarzyna Skorupa.