Turniej Kwalifikacyjny do IO: Świetne otwarcie Polek!

2008-01-15 21:59

W pierwszym spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, rozgrywanego w niemieckim Halle, polskie siatkarki, po zaciętym i trudnym spotkaniu, pokonały reprezentację Holandii 3:1 (25:17; 30:28; 16:25; 25:20) i zrobiły pierwszy krok na drodze do Pekinu.

Początek spotkania bardzo wyrównany, obie drużyny nie mogły wypracować przewagi. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla reprezentacji Holandii. Po przerwie trzy kolejne akcje dla Polek i odskakujemy na 2 punkty. Holenderki popełniają dużo błędów własnych i tuż przed drugą przerwą odskakujemy na 4 punkty (16:12). Gramy bardzo dobrze, uważnie na siatce, bardzo dobrze w bloku i powiększamy przewagę do 7 „oczek” (21:14). Polki mają 7 piłek setowych, wykorzystują jednak już pierwszą. Wygrywamy 25:17.

Dobre otwarcie mają podopieczne Marco Bonitty w secie drugim. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzimy 8:6. Po przerwie as serwisowy Małgorzaty Glinki i blok na Flier dają nam już 4-punktowe prowadzenie. Tracimy jednak 3 punkty w jednym ustawieniu i trener Bonitta wzywa swoje zawodniczki do ławki. Po czasie dla polskiej drużyny znów gra toczy się punkt za punkt. Druga przerwa techniczna 16:15 dla zawodniczek trenera Selingera. Holenderki powiększają przewagę do 3 punktów, jednak udaje nam się wyrównać na po 19. Małgorzatę Glinkę zmienia Milena Rosner. Mylimy się w ataku i Holenderki znów odskakują na 3 „oczka”. Trener Bonitta prosi o czas. Wchodzi Anna Podolec za Annę Barańską i od razu zdobywa punkt. Holenderki mają 3 piłki setowe, ale biało-czerwone wyrównują na po 24. Niezwykle nerwowa końcówka, szczęśliwie wygrana przez Polki 30:28, które obejmują prowadzenie w meczu 2:0.

W trzeciej partii prowadzą pomarańczowe: 5:2 i 8:6. Trzy asy serwisowe Polek (Sadurek, Skowrońska, Barańska) i doprowadzamy do remisu po 9. Chwila nieuwagi i Holenderki odskakują na 5 punktów (16:11). Wchodzi na boisko Anna Podolec. Holenderki powiększają jednak prowadzenie i trener Bonitta decyduje się na zmianę rozgrywającej. Na boisko wychodzi Katarzyna Skorupa. Przy stanie 21:15 wchodzą na boisko Karolina Ciaszkiewicz i Maria Liktoras. Ulegamy w partii numer trzy 16:25.

Kolejną odsłonę rozpoczynamy od prowadzenia 3:0. Holenderki doprowadzają jednak do wyrównania po 5. Pierwsza przerwa techniczna dla reprezentacji Holandii 8:7. Po przerwie trzy piłki kończy Eleonora Dziękiewicz i to Polki prowadzą 10:8. Bardzo zacięta i twarda walka, ale to Polkom udaje się wypracować trzy cenne punkty przewagi przed drugą przerwą techniczną (16:13). Dokładamy jeszcze jeden punkt i przy stanie 17:13 trener reprezentacji Holandii prosi o czas. Po bloku Leny Dziękiewicz na Huurman ponowny czas dla Holandii. Końcówka seta należy już tylko do biało-czerwonych. Atakiem Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty wygrywamy seta czwartego 25:20 i całe spotkanie 3:1.

Polki zagrały w składzie: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Eleonora Dziękiewicz, Katarzyna Gajgał, Małgorzata Glinka-Mogentale, Anna Barańska, Milena Sadurek i Mariola Zenik (libero) oraz Milena Rosner, Anna Podolec, Katarzyna Skorupa, Karolina Ciaszkiewicz.