Szombathely: Zwycięstwo Polaków w finale

2007-12-02 17:22

W finale turnieju prekwalifikacyjnego w węgierskim Szombathely reprezentacja Polski w trzech setach pokonała czwarta drużynę mistrzostw Europy w Moskwie (25:20; 25:18; 27:25). Obie ekipy zapewniły sobie awans do turnieju kontynentalnego w styczniu w Izmirze.

Pierwsza przerwa techniczna 8:6 w secie pierwszym dla reprezentacji Finlandii, wyrównujemy na po 9. Od stanu po 11 dwie kolejne akcje na korzyść Polaków, którzy utrzymują to dwupunktowe prowadzenie do drugiej przerwy technicznej (16:14). Przy stanie 18:16 na zagrywkę wchodzi Michał Bąkiewicz. Powiększamy przewagę do trzech „oczek” (20:17) i trener Berruto prosi o czas dla swojego zespołu. Kolejną przerwę w meczu mamy przy stanie 22:20 dla biało-czerwonych, tym razem na prośbę Raula Lozano. Po niej skuteczny atak Michała Winiarskiego daje nam ponownie 3-punktowe prowadzenie. Grzegorza Szymańskiego zmienia Piotr Gruszka. Wygrywamy partię pierwszą 25:20.

Gra punkt za punkt od początku seta. Pierwsza przerwa techniczna 8:7, po przerwie wzmacniamy zagrywkę, co kompletnie rozbija atak Finów. Dwa bloki Michała Winiarskiego powiększają nasze prowadzenie do 3 punktów (10:7). Nasza przewaga rośnie, Finowie popełniają zbyt wiele błędów. Druga przerwa techniczna 16:11 dla podopiecznych Raula Lozano. Trener Berruto dokonywał zmian, jednak to Polacy kontrolowali grę już do końca partii. Wygrywamy drugą odsłonę 25:18.

Partia trzecia wyrównana była do pierwszej przerwy technicznej, w której prowadzili Finowie 8:7. Później siatka należała do biało-czerwonych, którzy pokazali wyższość w każdym elemencie gry. Na drugą przerwę prowadzili już 16:9. Od stanu 20:12, zdobywamy jednak zaledwie jeden punkt przy 8 naszych rywali. Trener Lozano wzywa swoich zawodników do ławki przy stanie 21:20, chcąc pobudzić ich jeszcze na końcówkę partii. Finowie wyrównali na po 22, a po bloku na Michale Winiarskim objęli prowadzenie 23:22. Finowie mają dwie piłki setowe, których nie wykorzystują. Końcówkę dobrze zagrał Sebastian Swiderski, który dał naszym pikę setową i meczową. Trener Berruto prosi o czas, po którym atakiem z lewego skrzydła mecz kończy Świderski.

Pierwsze szóstki:
Polska: Michał Winiarski (16), Daniel Pliński (6), Wojciech Grzyb (3), Łukasz Żygadło (0), Grzegorz Szymański (15), Sebastian Świderski (10) i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Bąkiewicz, Piotr Gruszka

Finlandia: Mikko Esko (1), Tuomas Sammelvuo (12), Janne Heikkinen (4), Olli Kunnari (4), Mikko Oivanen (17), Konstantin Shumovo (3) i Tapio Kangasniemi (libero) oraz Olli-Pekka Ojansivu, Anti Siltala (3), Matti Hietanen (4), Simo-Pekka Olli (1), Matti Oivainen.