Puchar Świata: Piąta porażka Polek

2007-11-10 13:52

W siódmym spotkaniu Pucharu Świata w Sapporo Polki zmierzyły się z gospodyniami tej imprezy. O zwycięstwie w tym meczu musiał zdecydować tie break, w którym po morderczej walce biało-czerwone przegrywają do 12 i całe spotkanie 2:3 (25:19; 23:25; 25:18; 22:25; 12:25).

Dziś w pierwszej szóstce nie wystąpiła Anna Podolec, zastąpiła ją – Mielna Rosner, jak w pierwszym spotkaniu przeciw Brazylii. Polki rozpoczynają dobrze, widać jedność na boisku, zatrzymują Japonki blokiem i uzyskują 2-punktową przewagę (6:4). Pierwsza przerwa techniczna 8:5 dla biało-czerwonych. Po przerwie Japonki odrabiają dwa punkty, ale Polki szybko znów odskakują na trzy punkty. Trener japoński Shoichi Yanagimoto, prosi o czas. Agata Sawicka zastępuje na boisku Małgorzatę Glinkę-Mogentale. Druga przerwa techniczna 16:12 dla podopiecznych Marco Bonitty. Po przerwie przewaga Polek na siatce jest wyraźna i nasze powiększają prowadzenie do 6 „oczek”. Mimo dużej przewagi, w momencie, gdy Polki tracą dwa punkty w jednym ustawieniu, szkoleniowiec biało-czerwonych natychmiast prosi o czas. Polki niezagrożone jednak wygrywają partię pierwszą 25:19 i obejmują prowadzenie w meczu 1:0.

Drugą partię to nasze rywalki rozpoczynają wyśmienicie, od prowadzenia 4:1. Trener Bonitta wzywa swoje zawodniczki do ławki. Niestety po przerwie Japonii grają dobrze w bloku i zagrywce, uniemożliwiając naszym zarówno przyjęcie, jak i skuteczny atak. Gospodynie Pucharu Świata prowadzą już  6:1. Pierwsza przerwa techniczna 8:4 dla siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni. O przerwie ich przewaga powiększa się do 5 punktów. Japonki bardzo dobrze spisują się w obronie, wyciągając wydawałoby się piłki nie do odebrania. Polki mobilizują się, odrabiając mozolnie punkt po punkcie i zmniejszając prowadzenie reprezentacji Nippon do jednego punktu (14:13). Druga przerwa techniczna 16:13 dla siatkarek trenera Yanagimoto. Po przerwie na boisko wchodzi Anna Podolec, która od razu zdobywa punkt plasem z prawego skrzydła. Przewaga naszych rywalek sięga już 4 punktów (22:18), jednak znów Polki pokazują pazur, odrabiając dwa cenne punkty. Trener Yanagimoto prosi o czas. Bronimy piłkę setową, jednak przy drugiej musimy uznać wyższość rywalek, które wygrywają 25:23.

Początek trzeciego seta przynosi ponownie wysokie prowadzenie Polek 8:4. Po przerwie technicznej Japonki zmniejszają straty do zaledwie jednego punktu. Tuż przed drugą przerwa techniczną biało-czerwone ponownie wypracowują 5 punktów przewagi (16:11). Powadzenie Polek sięga już 7 punktów (20:13) i trener japońskiej drużyny zmuszony jest wziąć czas. Ostra reprymenda podziałała – Japonki odrabiają dwa punkty. Końcówka seta zdominowana została przez polskie siatkarki, które wygrywają do 18, obejmując prowadzenie w meczu 2:1.

Czwarta partia to koncert ataków Katarzyny Skowrońskiej. Ale Japonki w tej partii walczą o życie, więc ich koncentracja sięgała zenitu. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla reprezentacji Japonii. Do drugiej przerwy technicznej utrzymuje się 1-2-punktowa przewaga Japonek. Przy stanie 15:13 na boisko wchodzi Agata Sawicka. Druga przerwa techniczna 16:13 dla gospodyń. Nie jesteśmy w stanie odrobić tych trzech punktów. W końcówce seta zmiana w polskim rozegraniu, Milenę Sadurek zmienia Magdalena Śliwa. Asa serwuje Katarzyna Skowrońska-Dolata. Przy stanie 23:20 Yanagimoto prosi o czas. Zmniejszamy straty do zaledwie jednego punktu (23:22), ale to Japonki kończą dwie ostatnie akcje, wygrywając partię czwartą 25:22.

W decydującym secie trener Bonitta powraca do Mileny Sadurek na rozegraniu. Toczy się twarda gra punkt za punkt. Przy zmianie stron Polki przegrywają jednak 6:8. Po zmianie stron zmęczone Polki nie mogą doprowadzić do wyrównania. Wchodzi na podwyższenie bloku Anna Podolec. Przegrywamy już 10:13 i trener Bonitta zmuszony jest wziąć czas. Niestety przegrywamy piątego seta 12:15 i cały mecz 2:3.