Finał WGP: Polska – Chiny 2:3

2007-08-23 15:29

W drugim swoim spotkaniu w ramach turnieju finałowego reprezentacja Polski, po zaciętej pięciosetowej walce ulegają Chinkom 2:3 (25:21; 15:25; 16:25; 25:22; 9:15).

Początek partii pierwszej to całkowita dominacja reprezentacji Chin, na pierwszej przerwie technicznej prowadziły już 8:3. Po przerwie zdobywamy dwa punkty z rzędu, ale rywalki również nie odpuszczają. Chinki utrzymują kilkopunktowe prowadzenie. Przy stanie 14:8 trener Bonitta wzywa swoje zawodniczki na przerwę. Po sugestiach szkoleniowca Polki uruchamiają swój blok, poprawiają też zagrywkę
i zmniejszają przewagę Chinek do zaledwie jednego „oczka” (13:14 i 14:15). Druga przerwa techniczna dla podopiecznych Chen Zhonge 16:14. Po przerwie 3 kolejne akcje rozstrzygają na swoją korzyść nasze siatkarki i po raz pierwszy w tym secie obejmują prowadzenie. Chinki wyrównują i od tego czasu trwa walka punkt za punkt. Od stanu po 21 dwa punkty zdobywa Anna Podolec, Chinki atakują w aut i to nasze siatkarki mają piłkę setową. Ostatni w tej partii punkt zdobywa Milena Rosner, wygrywamy 25:21.

Na początku drugiego seta żadna z drużyn nie dominowała na boisku, gra była bardzo wyrównana. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla biało-czerwonych. Po przerwie jednak to Chinki zdobywają 5 punktów, przy zaledwie jednym polskim i przy stanie 12:9 trener Bonitta prosi o czas. Polski zespół ma problemy z przyjęciem silnej zagrywki i na drugą przerwę techniczną tracimy do Chinek 7 punktów. Przy stanie 19:12 Annę Podolec zmienia Katarzyna Skowrońska-Dolata, a Eleonorę Dziękiewicz Agnieszka Bednarek. Przewaga Chinek jest już niemal druzgocąca (22:14). Trener Bonitta prosi o czas chcąc jeszcze zmobilizować swoje zawodniczki do walki o małe punkty. Przegrywamy partię drugą 15:25.

Wyrównany był początek seta trzeciego. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla Chinek. Wyrównujemy jednak na po 8, a od stanu 9:9 Polki zdobywają dwie piłki, wychodząc na prowadzenie 11:9. Trener Chen Zhonge prosi o czas. Chinki zdobywają 3 punkty i to one prowadzą w tej partii. Agnieszka Kosmatka zastępuje Annę Podolec. Druga przerwa techniczna 16:14 dla reprezentacji Chin. Po przerwie dwie kolejne akcje dla Chin i przy stanie 18:14 trener Bonitta prosi o czas. Tracimy seriami punkty, Chinki zdobyły 4 asy serwisowe w końcówce tej partii, przyjmując całkowicie inicjatywę na boisku. Ostatecznie wygrywają ją 25:16.

Czwartą partię rozpoczynamy prowadząc 8:6 na pierwszej przerwie technicznej. Powiększamy przerwę i zaniepokojony trener chiński prosi o czas przy stanie 12:8 dla biało-czerwonych. Druga przerwa techniczna to prowadzenie Polek 16:11. Utrzymujemy 4-punktowy dystans, nie pozwalając Chinkom na narzucenie ich stylu gry. W końcówce seta na boisko wchodzi Agnieszka Kosmatka. Nie dajemy sobie odebrać zwycięstwa w tym secie, wygrywamy 25:22.

Tie breaka rozpoczynamy niefortunnie od 2 punktów straconych. Polki wyrównują na po 3. Nasze rywalki odskakują na 2 „oczka”, ale podopieczne Marco Bonitty nie odpuszczają. Polki wyrównują na po 6. Na zmianę stron Chinki prowadza jednym punktem 8:7. Po zmianie stron Chinki odskakują na 3 punkty (11:8)
i trener Bonitta zmuszony jest wziąć czas. Po przerwie silna zagrywka Chinek daje im kolejny punkt. Biało-czerwone nie dały rady grającym jak z nut rywalkom. Przegrywamy seta piątego 9:15 i cale spotkanie 2:3.

Polki zagrały w składzie: Milena Sadurek, Milena Rosner, Dorota Świeniewicz, Anna Podolec, Maria Liktoras, Eleonora Dziękiewicz oraz Mariola Zenik (libero)

Zmiany: Katarzyna Skowrońska-Dolata, Agnieszka Bednarek, Agnieszka Kosmatka