Kądzioła/Szałankiewicz mistrzami Polski 2007

2007-08-20 08:39

W Niechorzu zakończył się finałowy turniej Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Jego zwycięzcami została para Michał Kądzioła/Jakub Szałankiewicz – Mistrzowie Polski 2007 w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Zawodom towarzyszyły wielkie emocje i wiele niespodzianek.

Impreza w Niechorzu była szóstym turniejem nadmorskim, które poprzedzał cykl rozgrywek śródlądowych. Na każdym takim spotkaniu zawodnicy zdobywali punkty rankingowe PZPS, które uprawniały do gry w wielkim finale. Do zawodów dopuszczono 23 pary, które zebrały ich najwięcej. Dwudziestą czwarta parą, z dziką kartą, był duet Marcin Kantor/Damian Wojtasik – zdobywcy IV miejsca na Mistrzostwach Świata Juniorów U19 w Mysłowicach.
Turniej rozpoczął się już w czwartek wieczorem, kiedy na plaży przy ul. Pocztowej stanęło miasteczko siatkarskie, z trybunami na 1000 osób, ogródkami gastronomicznymi, placem zabaw dla dzieci, stoiskami sponsorów i namiotami organizacyjnymi. W jednym z nich odbyła się odprawa techniczna ze wszystkimi zawodnikami. Cały turniej rozegrano systemem brazylijskim, którego największą zaletą jest to, że przegranie dopiero drugiego meczu eliminuje z turnieju. Piłka w grze była w piątek od rana. Rozegrano 24 spotkania, po których 8 drużyn odpadło z turnieju.
W sobotę stawka rosła z meczu na mecz, ponieważ po tym dniu w grze zostały już tylko cztery pary, które w niedzielę grały o III i I miejsce. Rosły też emocje, a tych nie brakowało, chwilami było wręcz dramatycznie, bowiem ten dzień przyniósł wiele niespodzianek. Szybko odpadła para Norbert Okuń/Michał Ruciak, którzy zajmowali czołowe miejsca w poprzednich imprezach, a w Niechorzu uplasowali się na miejscu XIII-XVI. Z turnieju wyeliminowali ich m.in. późniejsi zdobywcy II miejsca. Kolejnym zaskoczeniem było szybkie pożegnanie się z turniejem pary Piotr Marciniak/Damian Lisiecki. To bardzo utytułowany zespół, faworyci, którzy dwa razy wygrali wcześniejsze rozgrywki, tym razem zakończyli zawody na miejscach VII-VIII. Panowie przegrali z późniejszymi zdobywcami srebrnego medalu i IV miejsca. A wywalczyła je para Krzysztof Orman/Grzegorz Fijałek. To wiceistrzowie Europy U20 z 2006 roku, kadrowicze, którzy przyczynili się też do jednej z większych sensacji. Wygrali bowiem z ubiegłorocznymi mistrzami Polski, którzy po tej porażce odpadli z zawodów! Dominik Witczak i Michał Krymarys przegrali wcześniej z tegorocznymi złotymi medalistami, a więc nie obronili swojego tytułu i zakończyli grę na miejscu V-VI.
W pierwszym niedzielnym półfinale naprzeciwko siebie stanęły pary Michał Kądzioła/Jakub Szałankiewicz i Marcin Nowak/Rafał Matusiak. Wygrali ci pierwsi. W drugim półfinale grał Patryk Fogel/Mariusz Prudel, przeciwko Krzysztofowi Ormanowi/Grzegorzowi Fijałkowi, którzy przegrali. Zatem o III miejsce walczyła ta właśnie para z Nowak/Matusiak. Walka była zacięta, chociaż nie do końca wyrównana, bo wyniki setów wyraźnie pokazują przewagę duetu z najwyższym polskim siatkarzem. Ostateczny wynik meczu to 2:1 dla Nowak/Matusiak (15:21, 21:12, 15:11), brązowych medalistów mistrzostw Polski 2007. Tym samym potwierdziły się wysokie oczekiwania wobec tego duetu, który z turnieju na turniej prezentował lepszą formę. Marcin to znany halowy zawodnik z Mostostal Kędzierzyn Koźle, jego partner reprezentuje Delectę Bydgoszcz
Mecz o I miejsce rozegrali Kądzioła/Szałankiewicz, przeciwko Patrykowi Foglowi/Mariuszowi Prudelowi. Obie pary szły przez turniej jak przysłowiowa burza, wygrywając wszystkie spotkania. Tak wysokie pozycje obu tych pary były kolejnym zaskoczeniem, szczególnie tego ostatniego duetu. Co prawda  Patryk jest kilkakrotnym akademickim mistrzem Polski, w parze z Mariuszem wygrali tegoroczne zawody, ale dotychczas w turniejach nie zajmowali wysokich miejsc. Na pewno spory udział w sukcesie należy do Mariusza, który był w rewelacyjnej formie. Nie wystarczyło jej jednak na zdobycie złota, i wielki mecz finałowy zakończył się wynikiem 2:0 (21:17, 21:16) dla tegorocznych mistrzów świata U19, a od dziś także mistrzów Polski 2007. Ta para wydaje się być czołowym polskim duetem siatkówki plażowej, i być może będą pierwszymi reprezentantami polski na igrzyskach w Pekinie.
Ostateczne wyniki tegorocznych Mistrzostw Polski to:
Złoty medal: Michał Kądzioła/Jakub Szałankiewicz
Srebrny medal: Patryk Fogel/Mariusz Prudel
Brązowy medal: Marcin Nowak/Rafał Matusiak
 Pomiędzy wszystkich zawodników grający w turnieju finałowym rozdzielono nagrody finansowe o łącznej wartości 50.000 zł. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali też nagrody rzeczowe oraz puchary i medale.
Zawodom towarzyszył Turniej Gwiazd, w którym dziennikarze i VIPy sprawdziły się swoje umiejętności siatkarskie na tych samych boiskach co mistrzowie. Pierwsze miejsce zajęli reprezentanci TVP3 Szczecin Ewa Michalska i Ryszard Bąk, drugie przedstawiciele gminy Rewal, a trzecie: Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pokazowy mecz rozegrały siatkarki drużyny Energa Gedania Gdańsk, Kinga Kasprzak i Ewa Ślusarz. W przerwach meczy taneczne show na piasku prezentowały cheerleaderki Maxi Energa. Zawody komentował Maciek Grudziński, a publiczność zagrzewał do dopingu Bartek Brzeskot.