Memoriał Wagnera: Polska – Serbia 3:2

2007-08-19 19:16

Po zaciętym i emocjonującym spotkaniu, ostatnim w ramach V. Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, reprezentacja Polski pokonała Serbię 3:2 (25:17; 25:21; 22:25; 20:25; 16:14).

Rozpoczynamy od prowadzenia 2:0 i 3:1. Serbowie wyrównują na po 4. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla siatkarzy Lozano. Do drugiej przerwy technicznej utrzymujemy kilkupunktową przewagę. Na przerwę schodzimy prowadząc 16:12. Po przerwie biało-czerwoni dokładają punkt i przy 5-puntowej przewadze, trener Igor Kolaković prosi o czas. Nie przynosi to jednak skutku, Polacy dokładają 2 punkty, zwiększając przewagę do 7 „oczek” (19:12). Kolejny czas dla Serbii przy stanie 21:13. Przewaga polskich siatkarzy jest jednak za duża, by zwycięstwo w tym secie wymknęło im się z rak. Wygrywają partię pierwszą 25:17.

Druga partię Serbowie rozpoczynają od prowadzenia 2:0. Trzy kolejne akcje padają jednak łupem biało-czerwonych. Przy remisie po 4 podczas ataku na słupek od siatki wpada Piotr Gruszka i dotkliwie zbija stopę. Na boisko wchodzi Bartosz Kurek. Polacy wygrywają dwie akcje z rzędu. Utrzymujemy 2-3-punktowy dystans. Serbowie zmniejszają straty do 1 punktu i przy stanie 12:11 Raul Lozano prosi o czas dla polskiej drużyny. Po czasie dokładamy Serbom dwa punkty, by na przerwę techniczną schodzić prowadząc 16:13. Podopieczni trenera Kolakovicia łatwo jednak pola oddać nie zamierzają. Tyle tylko, ze dziś Polacy grają kombinacyjna siatkówkę, dobrze spisując się w przyjęciu i ataku. Kilkakrotnie pokazuje się też polski blok. Powiększamy przewagę do 4 „oczek” (21:17 i 22:18). Silne serwisy odrzucają rywali od siatki i utrudniają precyzyjne rozegranie piłki. A Serbowie nie imponują dziś właściwie w żadnym elemencie siatkarskiego kunsztu. Wygrywamy partię drugą 25:21, zapewniając sobie prowadzenie w meczu 2:0.

Trzecie odsłona od początku bardzo wyrównana. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla Serbów. Udaje nam się wyrównać w tej partii na po 11. Od tego momentu trwa zażarta walka punkt za punkt. Druga przerwa techniczna minimalnie dla Serbii (16:15). Po przerwie Serbowie odskakują na trzy punkty (19:16), ale nasi siatkarze nie odpuszczają. Dochodzą rywalki na 1 punkt (21:20). Trener Kolaković prosi o czas. Na boisku pojawia się Michał Bąkiewicz zmieniając Sebastiana Swiderskiego. Wyrównujemy na po 22. Dwie kolejne akcje na korzyść naszych rywali i przy piłce setowej trener Lozano wzywa swoich siatkarzy na przerwę. Nie bronimy piłki setowej i ulegamy w partii trzeciej 22:25.

Serbowie, podobnie jak seta poprzedniego, rozpoczynają od prowadzenia 2:0 i 3:1. Wyrównujemy na po 3. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla reprezentacji Serbii. Po przerwie silna zagrywka Novicy Bjelicy powoduje spore kłopoty w przyjęciu po polskiej stronie siatki. Serbowie prowadzą już 11:8. Trener Lozano prosi o czas. Tym razem skutecznie egzekwujemy atak – cztery kolejne akcje kończąc w polu rywala. Przy stanie 12:11 dla biało-czerwonych o czas prosi trener Kolaković. Serbowie ponownie odskakują, na druga przerwę techniczna schodzą prowadząc 16:13. Po przerwie Michała Winiarskiego zmienia Michał Bąkiewicz. Przewaga Serbów sięga już 6 punktów (16:22). Polacy nie mogą skończyć ataku, nadziewając się na pojedyncze bloki rywali. Ostatecznie ulegamy w secie czwartym 20:25.

Podbudowani zwycięstwem w dwóch ostatnich setach również w tie breaku Serbowie narzucili swój styl gry, uzyskując na początku seta 3 punkty przewagi. Po zmianie stron trzy akcje kończą skutecznie Polacy doprowadzając do remisu po 8. Zdenerwowany trener Kolakovic prosi o czas. Jego wskazówki wykorzystują w praktyce Serbowie, ponownie odskakując Polakom na 2 punkty. Tym razem Raul Lozano wzywa swoich zawodników na przerwę. Po niej zmobilizowani Polacy kończą trzy ataki, wychodząc jednym punktem na prowadzenie (11:10). Przy stanie po 12 Świderskiego na przyjęciu zmienia Bąkiewicz. Pierwsza piłkę setową i meczową mają Polacy, Serbowie jednak wyrównują stan seta na po 14. Druga ponownie dla biało-czerwonych i tym razem duet Pliński – Kurek blokiem ustala wynik seta na 16:14 i meczu na 3:2 dla reprezentacji Polski.

Polacy wstąpili w składzie: Michał Winiarski (18 punktów), Piotr Gruszka (8), Daniel Pliński (17), Paweł Zagumny (3), Łukasz Kadziewicz (20), Sebastian Świderski (7) oraz Piotr Gacek (libero).

Zmiany: Bartosz Kurek (8), Michał Bąkiewicz (0).