Memoriał Wagnera: Polska – Niemcy 2:3

2007-08-18 19:14

W czwartym spotkaniu V. Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Olsztynie reprezentacja Polski uległa drużynie Niemiec 2:3 (25:14; 22:25; 25:21; 22:25; 14:16).

Rozpoczynamy od prowadzenia 2:0 i 4:1. Pierwsza przerwa techniczna 8:4 dla biało-czerwonych. Po przerwie Niemcy zdobywają dwa punkty pod rząd, zmniejszając stratę do 2 „oczek”. Jednak już po chwili trwa koncert w ataku podopiecznych Raula Lozano. Świderski, Pliński, Kadziewicz, Winiarski powiększają przewagę do 6 punktów (12:6). Trener Stelian Moculescu prosi o czas dla swojej drużyny. Druga przerwa techniczna to już prowadzenie Polaków 16:8. Przewaga biało-czerwonych sięga już nawet 11 punktów i nic nie jest w stanie odebrać im zwycięstwa w tej partii. Wygrywamy 25:14.

Drugą partię Niemcy rozpoczynają od prowadzenia 3:1 i 6:2. Trener Lozano wzywa swoich zawodników na przerwę. Przewaga Niemców rośnie, na pierwsza przerwę techniczna prowadza już 8:2. Odrabiamy 3 punkty, jednak przewaga Niemców to nadal 4 „oczka” (9:5). Polacy nie mogą przebić się  atakiem przez szczelny blok rywali. Niemcy ponownie powiększają przewagę do 7 „oczek” (12:5). Ale nasi siatkarze wcale nie zamierzali łatwo oddać tego seta. Odrabiają 4 kolejne punkty, niwelując przewagę Niemców do 3. Druga przerwa techniczna 16:12 dla podopiecznych trenera Moculescu. Zmniejszamy prowadzenie rywali do 2 punktów 18:16, jednak nie możemy przełamać ich dominacji w tej partii. Przy stanie 21:16 trener Lozano prosi o czas. Pogoń Polaków w końcówce zakończyła się jednak na 22 punkcie. Niestety Niemcy zdobyli ich 25.

Trzeciego seta rozpoczynamy mocnym uderzeniem, chcąc od początku przejąć inicjatywę. Prowadzimy 3:1 i 6:3. Trener zespołu niemieckiego prosi o czas. Pierwsza przerwa techniczna 8:5 dla biało-czerwonych. Polacy utrzymywali kilkupunktowy dystans. Przy stanie 14:9 trener Moculescu ponownie prosi o czas dla swojego zespołu. Poskutkowało, jego podopieczni zdobywają 5 punktów z rzędu, doprowadzając do remisu po 14. Druga przerwa techniczna 16:14 dla biało-czerwonych. Po przerwie na boisku pojawia się Bartosz Kurek, zmieniając Grzegorza Szymańskiego. W końcówce Polacy wywalczyli trzy punkty przewagi, które pozwoliły im spokojnie triumfować w tej odsłonie 25:21. Ostatnia piłkę kończy najmłodszy w drużynie – Kurek.

Od początku czwartej partii nasi siatkarze, biorąc przykład z koleżanek z reprezentacji, które rano wygrały z Japonią w WGP, szaleją w bloku i dzięki temu prowadzą już 6:1. Po chwili jednak zdarza się przestój w grze naszej reprezentacji, co skrupulatnie wykorzystują rywale, zdobywając 4 punkty z rzędu. Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla siatkarzy Lozano. Po przerwie Niemcy wyrównują na po 8 i od tego momentu trwa walka punkt za punkt. Żadna z drużyn nie jest w stanie uzyskać większej niż jednopunktowa przewagi. Druga przerwa techniczna 16:14 dla reprezentacji Niemiec. Przy stanie 19:17 Sebastiana Świderskiego zmienia Michał Bąkiewicz. Kolejna akcja jednak dla rywali i przy 3-punktowej stracie trener Lozano woła swoich zawodników do ławki. Przewaga Niemców wzrasta do 4 „oczek” (21:17, 22:18 i 23:19). Kolejny czas dla reprezentacji Polski. Dwa punkty z rzędu zdobywa Bartosz Kurek, zmniejszając stratę do 2 „oczek”  (22:24), jednak 25 punkt zdobywają Niemcy i to oni wygrywają seta numer 4, doprowadzając do wyrównania w meczu po 2.

Tie break, podobnie jak całe spotkanie, był niezwykle zacięty i emocjonujący. Przy przerwie na zmianę stron boiska Niemcy prowadzą 8:7. Wyrównujemy na po 8 i wychodzimy na prowadzenie 10:9. Zwiększamy przewagę do dwóch cennych punktów (12:10), by po chwili pozwolić Niemcom doprowadzić do wyrównania. Pierwszą piłkę setową i meczową jednocześnie mają nasi rywale, jednak doprowadzamy do wyrównania po 14. Druga piłka meczowa ponownie dla Niemców, ale tym razem nie udało się jej obronić. Przegrywamy 14:16 i cały mecz 2:3.

Polacy wstąpili w składzie: Michał Winiarski, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Łukasz Kadziewicz, Grzegorz Szymański, Sebastian Świderski oraz Krzysztof Ignaczak (libero).

Zmiany: Bartosz Kurek, Michał Bąkiewicz