MŚ U19: Sukces sportowy i organizacyjny

2007-07-17 10:05

Nieco w cieniu rywalizacji najlepszych halowych siatkarzy w finałach Ligi Światowej, niedaleko od katowickiego „Spodka” w Mysłowicach - toczyły się mistrzostwa świata do lat 19 w piłce siatkowej plażowej.

Po bardzo wyrównanym spotkaniu finałowym polski para Michał Kądziołka/Jakub Szałankiewicz pokonała Niemców Kohler/Stiel i wywalczyła mistrzostwo świata tej kategorii wiekowej. Niewiele brakowało, by na najniższym stopniu podium stanął inny polski duet: Marcin Kantor i Damian Wojtasik. Niestety młodzi Polacy ulegli Ukraińcom Didukh/Ostapenko, którzy rok temu wywalczyli wicemistrzostwo Europy do lat 18. - W tym sezonie w półfinale spotkaliśmy się z Polską parą Szałankiewicz – Kądzioła i znowu przegraliśmy – wyjaśnił Pavel Ostapenko. - Mieliśmy bardzo trudną drogę od kwalifikacji aż do strefy medalowej. Baliśmy się o to, czy wystarczy nam sił w finale, ale mimo iż graliśmy trzy sety sił wystarczyło i możemy cieszyć się z medali.

Finał
Kądzioła/Szałankiewicz - Kohler/Stiel 2:0 (21:16, 21:16)
mecz o 3. miejsce

Kantor/Wojtasik - Didukh/Ostapenko 1:2 (21:16, 11:21, 10:15)

W rywalizacji dziewcząt, Polki tuż za podium. Para Brzostek/Kurek uległa Czeszkom, Halbichovej/Jerabkovej. Najlepsze okazały się siatkarki Holandii, Remmers/Stiekema, które w meczu finałowym pokonały 2:1 włoską parę Lombardo/Menegatti.
Biało-czerwone zaczęły spotkanie znakomicie i bez trudu wygrały pierwszego seta. - Przestraszyłyśmy się trochę atmosfery panującej na trybunach i tego dopingu dla Polek – mówiła po meczu Iveta Halbichova, reprezentantka Czech. - Po pierwszym secie powiedziałyśmy sobie jednak, że nie mamy przecież nic do stracenia i całe to obciążenie nagle z nas spadło. Zagrałyśmy na swoim poziomie. Pokazałyśmy to co potrafimy najlepiej i możemy się cieszyć ze zdobycia brązowych medali.
Polki po porażce były zrozpaczone. Rok temu w mistrzostwach Europy do lat 18 w Bratysławie też przegrały mecz o trzecie miejsce. W Mysłowicach bardzo liczyły na wejście na podium, jednak kolejny raz zostały jednak bez medalu.

Finał
Remmers/Stiekema NED - Lombardo/Menegatti ITA 2:1 (21:10, 19:21, 15:10)
Kurek/Brzostek POL - Halbichova/Jerabkova CZE 1:2 (21:14, 15:21, 9:15)

Mistrzostwa świata w Mysłowicach były również ogromnym sukcesem organizacyjnym. – Wszystko było zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Wspaniała organizacja, wysoki poziom sędziowania i rywalizacji sportowej stawiają Mysłowice na podium w imprezach międzynarodowych. Wiem, że Supervisior FIVB – Claudia Laciga, była zachwycona i wystawiła Mysłowicom najwyższe noty – podsumowała Olga Syropiatko, Dyrektor Departamentu Siatkówki Plażowej PZPS.