Finał LŚ: Rosja w finale LŚ 2007

2007-07-14 19:06

W pierwszym półfinałowym spotkaniu Ligi Światowej 2007 reprezentacja Rosji pokonała Stany Zjednoczone 3:1 (25:22; 17:25; 25:13; 25:21).

Pierwsze półfinałowe spotkanie od początku zapowiadało ostrą walkę. Obie drużyny postawiły na  obronę i żadnej nie udawało się przełamać defensywy rywala. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla Rosji, a druga 16:15 również dla ekipy Sbornej. Po przerwie żadnej z drużyn nie udało się uzyskać większej niż jednopunktowej przewagi. W końcówce seta Rosjanie odskoczyli  na 3 punkty (23:20) i dzięki tej przewadze udaje im się wygrać partię pierwszą 25:22.

Zupełnie inny obraz gry pokazały obie drużyny w drugiej części spotkania. Amerykanie wzmocnili zagrywkę, przestali popełniać niewymuszone błędy i dzięki temu szybo uzyskali kilkupunktową przewagę. To pozwoliło im na spokojne i wypracowane akcje, i bezdyskusyjne zwycięstwo w tym secie 25:17.

Trzecia odsłona zapowiadała podobny scenariusz, jak pierwsza. Wyrównana gra punkt za punkt skończyła się jednak po pierwszej przerwie technicznej. Podopieczni Vladimira Alekno wywalczyli cztery punkty pod rząd, a Amerykanie nie mogli zniwelować tej straty. Na drugą przerwę techniczna Rosjanie prowadzili już 16:9. Przewaga Rosjan w tej partii była miażdżąca, sięgała już nawet 10 punktów (20:10). Ostatecznie seta zakończyli wynikiem 25:13.

W czwartej, ostatniej, partii Rosjanie od początku seta odskoczyli na kilka punktów i nie pozwolili, by Amerykanie zbliżyli się na więcej niż 3 punkty. Pokazali kilka bardzo dobrych bloków, bardzo skutecznie egzekwowali każdy atak, równie dobrym elementem w ich wykonaniu była obrona. W końcówce seta, Rosjanie jednak stanęli na liczbie 20, nie mogąc skończyć kolejnych piłek. Amerykanie zmniejszyli przewagę do 1 punktu (20:19). Siatkarze Sbornej zmobilizowali się na kilka ostatnich akcji i wygrali seta czwartego 25:21 i cały mecz 3:1.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został Aleksander Korneev (Rosja)

Pierwsze szóstki:

Rosja: Alexander Korneev, Semen Poltavsky, Aleksander Volkov, Yuriy Berezhko, Vadim Khamuttskikh, Alexey Kuleshov oraz Alexey Verbov (libero).

USA: David Lee, William Priddy, Ryan Miller, Rile Salmon, Kelvin Hansen, Gabriel Gardner oraz Richard Lambourne (libero).