FINAŁ LŚ: Brazylia pokonuje Rosję, Bułgaria poza burtą

2007-07-13 19:26

W trzecim dniu fazy grupowej, decydującym o grze w półfinałach Ligi Światowej Brazylijczycy pokonali Rosjan 3:1 (22:25; 25:23; 25:20; 26:24). To zwycięstwo sprawiło, że stosunkiem tzw. „małych punktów” w półfinale zagrają Rosjanie i Brazylijczycy.

Pierwsza przerwa techniczna 8:6 dla Rosji. Dwupunktowa przewaga utrzymywała się przez większość tej części pierwszego seta. Na drugą przerwę Rosjanie dołożyli jeszcze 1 „oczko”  (16:13). W końcówce partii Brazylijczycy pogubili się w grze, zaczęli popełniać Bełdy, co pozwoliło Rosjanom na powiększenie przewagi do 4 punktów (20:16). Brazylijczycy odrobili dwa punkty (23:21) i trener Alekno poprosił o czas, chcąc przełamać niemoc swoich zawodników. Po przerwie Rosjanie zmobilizowali się na końcówkę, wygrywając pierwszego seta 25:22.

Drugą partię to Brazylijczycy rozpoczynają od prowadzenia 4:1 i 6:2. Trener Alekno przywołuje swoich zawodników do ławki. Pierwsza przerwa techniczna 8:5 dla Brazylijczyków. Po przerwie dwie kolejne akcje kończą skutecznie Rosjanie, zmniejszając stratę do 1 punktu. Przez większą część seta utrzymywała się przewaga Brazylijczyków, ale była ona nieznaczna – maksymalnie 3 punkty. Rosjanom udaje się wyrównać na po 17, by za chwilę ponownie stracić dwie kolejne akcje. Rosjanie mieli przewagę w bloku, jednak nie mogli jej do końca przełożyć na zdobywanie punktów. Nerwowa końcówka seta, zakończona zwycięsko przez ekipę Brazylii 25:23.

Bardzo wyrównany był początek partii trzeciej, jednak znów po pierwszej przerwie technicznej coś zacięło się w rosyjskim ataku. Podopieczni Bernardo Rezende nie marnują takich okazji, odskakują na 3-4 punkty i udaje im się utrzymać ten dystans. Druga przerwa techniczna 16:12. Trzy kolejne akcje należą jednak do Rosjan i przy stanie 15:16 trener ekipy Brazylii prosi o czas. To była dobra decyzja, bo jego podopieczni nabrali nowych sił do walki w tym secie. Świetnymi akcjami w ataku i bloku w końcówce tej partii popisywał się Murillo Andres. Brazylijczycy wygrywają seta trzeciego 25:20.

Czwarta odsłona to gra punkt za punkt. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla Brazylijczyków. Po przerwie oba zespoły nie odpuszczały żadnej piłki. Przed druga przerwą techniczna minimalną 2 –punktową przewagę zdobyli Brazylijczycy (16:14). Jednak tuż po przerwie Rosjanie wyrównują na po 16. Zacięta walka toczyła się do końca tej partii, która na swoją korzyść rozstrzygnęli 26:24 Brazylijczycy, wygrywając spotkanie 3:1.

MVP tego spotkania został Murillo Andres (Brazylia).

Rosja: Alexander Korneev, Samen Poltavsky, Alexey Kazakov, Yuriy Berezhko, Vadim Khamuttskikh, Alexey Kuleshov oraz Alexey Verbov (libero).

Brazylia: Gilberto Godoy, Andre Nascimiento, Gustavo Endres, Ricardo Garcia, Dante Amaral, Rodrigo Santana oraz Sergio Santos (libero),