FINAŁ LŚ: Rosja – Bułgaria 3:0.

2007-07-12 18:47

Drugiego dnia rundy finałowej stanęły naprzeciw siebie – wielka Rosja, z najlepszym na świecie blokiem i Bułgaria, która wczoraj sensacyjnie pokonała mistrzów świata Brazylię. Od początku Rosjanie ostro narzucili swój styl gry, wiedząc jak trudnym przeciwnikiem jest ekipa Bułgarii. I opłacało się. Rosjanie gładko pokonali Bułgarię  3:0 (25:23; 25:21; 25:21).

Przewaga Rosjan była nie mniejsza niż 4 punkty i utrzymywała się począwszy od pierwszej przerwy technicznej przez większość seta. Dla podopiecznych Vladimira Alekno był to pierwszy mecz w rundzie finałowej LŚ 2007, więc byli znacznie bardziej wypoczęci niż Bułgarzy, którzy mieli „w nogach” wczorajsze mordercze 5-setowe spotkanie. W końcówce seta Bułgarzy powoli zaczęli odrabiać straty, zmniejszyli je do 2„oczek” – 22:24. Trener Alekno wpuścił na boisko Pavla Abramowa i Rosjanie rozstrzygnęli tę partię na swoją korzyść 25:23.

W drugim secie Bułgarzy nie pozwolili Rosjanom na uzyskać szybkiego prowadzenia. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla siatkarzy Martina Stoeva. W drugiej części tej partii udało się uzyskać 3-punktową przewagę Rosjanom (16:13), by za chwilę ponownie stracić koncentrację. Z kilkupunktowej przewagi pozostał zaledwie jeden punkt 22:21. Trener Alekno poprosił o czas. Na zagrywkę wszedł Alexei Ostapenko i złamał bułgarskie przyjęcie. Rosjanie wygrywają tego seta 25:21 i prowadza w meczu już 2:0.

Trzecia partia toczyła się, już całkowicie pod dyktando Rosjan. Bułgarzy jakby wczoraj uwierzyli, że zwycięstwo z Brazylią da im również triumf w kolejnych spotkaniach. Rosjanie jednak są zbyt rutynowaną drużyną i bez większych problemów przeczytali grę rywali. Prowadzili niemal od początku seta i nie pozwolili zbliżyć się bułgarskiej drużynie na mniej niż 3 punkty. Przy stanie 22:18 jasne się stało, ze nic już nie jest w stanie odebrać zwycięstwa zawodnikom „Sbornej”. Wygrywają 25:21 i całe spotkanie 3:0.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Semen Poltavsky – z drużyny Rosji.

Pierwsze szóstki
Bułgaria: Hristo Tsvetanov, Andrey Zhekov, Krasimir Gaydarski, Matey Kazinsky, Vladimir Nikolov, Plamen Konstantinov oraz Teodor Salparov (libero),

Rosja: Alexander Korneev, Samen Poltavsky, Alexey Kazakov, Yuriy Berezhko, Vadim Khamuttskikh, Alexey Kuleshov oraz Alexey Verbov (libero).