MŚ: Polska w finale mistrzostw świata!!!

2006-12-02 09:00

W półfinale mistrzostw świata reprezentacja Polski pokonała Bułgarię 3:1 (25:20; 26:28; 25:23; 25:23) i jutro o złoty medal zmierzy się w finale z Brazylią.

Pierwszego seta rozpoczynamy nieco nerwowo od stanu 1:3. Jednak uruchamiamy nasz świetny blok doprowadzając do wyrównania. Przed pierwszą przerwą techniczną Bułgarzy odskakują nam na dwa punkty 8:6. Po przerwie cztery akcje kończymy z sukcesem i to my prowadzimy dwoma „oczkami” 10:8. Naszym rywalom dość szybko udaje się wyrównać, na po 12, jednak przed drugą przerwą techniczną wypracowujemy 3 punkty przewagi (16:13). Po przerwie bronimy ataki rywali i dokładamy jeszcze jeden punkt, powiększając prowadzenie do 4 punktów (22:18). Trener Stojew prosi o czas, jednak decydującą partię seta pierwszego wygrywają biało-czerwoni 25:20 i prowadzą w meczu 1:0.

Drugą odsłonę rozpoczynamy tradycyjną szóstką i rozpoczynamy od prowadzenia 4:1. Dwa pojedyncze bloki Daniela Plińskiego pozwalają nam powiększyć przewagę na pierwszą przerwę techniczną do 4 punktów (8:4). Po przerwie Bułgarzy są kompletnie rozbici, a my spokojnie dokładamy kolejne punkty, prowadząc już 11:5 i 12:6. Gdy na zagrywce staje Matej Kazijski nasi rywale odrabiają aż czerty punkty, zmuszając Polaków do popełniania błędów. Przy stanie 15:13 Mariusza Wlazłego zmienia Grzegorz Szymański. Zdobywamy punkt przed drugą przerwą techniczną prowadząc 16:13. Po przerwie Bułgarzy odrzucają nas zagrywką od siatki, ułatwiając sobie ataki i doprowadzają do wyrównania na po 17. Trener Lozano prosi o czas, by wybić Bojana Jordanowa z zagrywki. To odniosło skutek, a po błędzie Bułgarów udaje nam się wypracować 2 punkty przewagi (20:18). Nasi rywale jednak nie powiedzieli ostatniego słowa w tej partii, zdobywają trzy punkty pod rząd i to oni prowadzą 21:20. W końcówce seta Michała Winiarskiego zmienia Piotr Gruszka. Kolejna emocjonująca końcówka, w której Bułgarzy  mają aż 4 piłki setowe i ostatecznie wygrywają seta drugiego 28:26, doprowadzając do wyrównania w meczu po 1.

Trzeciego seta rozpoczynamy wyjściową szóstką z Mariuszem Wlazłym i Michałem Winiarskim. Podobnie jak w poprzedniej partii wypracowujemy trzypunktowe prowadzenie 4:1, które po chwili trwonimy. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla biało-czerwonych. Po przerwie zupełnie nie funkcjonuje nam blok, a Bułgarzy podbijają niemal wszystkie piłki, zdobywając punkty z kontrataku. Gra punkt za punkt do stanu po 11. Nie możemy zatrzymać ataku Jordanowa, który wyprowadza swój zespól na 2-punktowe prowadzenie (13:11). Trener Lozano prosi o czas, by przekazać swoje uwagi naszym siatkarzom. Na drugą przerwę Bułgarzy schodzą prowadząc 16:13. Po przerwie doprowadzamy do wyrównania po 17 i set trzeci zaczyna się niemal od początku. Gra punkt za punkt, akcja za akcje, ale w końcówce to Bułgarzy uzyskują przewagę dwóch „oczek” 23:21. Trener Lozano bierze czas, po który odrabiamy straty, wyrównując na po 23, a po świetnym ataku Michała Winiarskiego mamy piłkę setową. Trener Stojew prosi o czas, jednak na nic się to zdało – po przerwie kończymy akcję, wygrywając partię trzecią 25:23.

Czwartą odsłonę rozpoczynamy z problemami na przyjęciu zagrywki Bułgarów i tracimy punkty. Przy stanie 5:2 dla Bułgarów trener Lozano woła swoich zawodników na przerwę. Odrabiamy starty (na po 6) dwoma asami serwisowymi Łukasza Kadziewicza. Pierwsza przerwa techniczna 8:7 dla Polaków. Po przerwie twarda gra punkt za punkt do stanu po 10. Dwa ataki z prawego skrzydła kończy Mariusz Wlazły, wyprowadzając nasz zespół na 2-punktowe prowadzenie (12:10). Na drugą przerwę schodzimy prowadząc 16:13. Bułgarzy mobilizują się i odrabiają dwa „oczka”. Utrzymujemy jednak dwupunktowy dystans. Przy stanie 19:17 podwójna zmiana w polskim zespole, wchodzą Łukasz Żygadło i Wojciech Grzyb. Po naszej nieudanej akcji zmiana powrotna, po której dokładamy dwa punkty, prowadząc 21:18. Atak Michała Winiarskiego daje nam 22 punkt, przy 20 Bułgarów. Kolejna akcja z lewego skrzydła Winiarskiego – 23 „oczko” po stronie biało-czerwonych. Nie kończy Mariusz Wlazły i Bułgarzy skracają dystans do 1 punktu (23:22). Trener Lozano prosi o czas i stawia swoich zawodników na końcówkę seta. Po przerwie punkt ze środka zdobywa Daniel Pliński. Bułgarzy bronią piłkę setową i meczową. Następna akcja jednak dla biało-czerwonych, którzy kończą seta 25:23 i cały mecz 3:1.

Polska w finale mistrzostw świata!!!

- To jest coś niesamowitego, co trafia się zapewne raz w życiu. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, choć mecz był bardzo trudny. Wiele krwi napsuł nam Jordanow, ale najważniejsze, że to my mamy medal i zagramy w finale. Jest to niesamowite, że po zaledwie dwóch latach pracy osiągnęliśmy z tą drużyną tak dużo – powiedział po meczu ogromnie wzruszony trener Alojzy Świderek.

Polacy zagrali w składzie: Michał Winiarski, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Łukasz Kadziewicz, Sebastian Świderski oraz Piotr Gacek (libero).

Zmiany: Grzegorz Szymański, Piotr Gruszka, Łukasz Żygadło, Wojciech Grzyb