Liga Światowa: Zwycięstwo Polaków na inaugurację

2006-07-15 05:15

W inauguracyjnym spotkaniu Ligi Światowej, reprezentacja Polski prowadzona przez Raula Lozano pokonała w Salt Lake City drużynę Stanów Zjednoczonych 3:1(22:25; 25:23; 25:23; 25:23).

Powracająca po pięciu latach przerwy w Lidze światowej ekipa Stanów Zjednoczonych nie zdołała pokonać dobrze grających dziś Polaków.

Pierwszy set to wyrównana gra punk za punkt od początku spotkania. Pierwsza przerwa techniczna dla Polaków, ale z przewagą zaledwie jednego punktu. Amerykanie raz po raz silnymi serwisami odrzucali naszych od siatki i utrudniali precyzyjne rozegranie i skuteczny atak. Dzięki temu na drugą przerwę techniczną rywale odskakują na 3 punkty. Po błędach Amerykanów i udanym bloku naszych środkowych, Polacy doprowadzają do remisu po 17. Końcówka seta to 2-punktowa przewaga gospodarzy. Za Łukasza Kadziewicza wchodzi na boisko Grzegorz Szymański. Po bardzo ofiarnej akcji w obronie Amerykanie rozstrzygają pierwszą partię na swoją korzyść, kończąc wynikiem 25:22.

W drugiej partii to Polacy uzyskują niewielką przewagę, schodząc na przerwę techniczną z dwupunktowym zapasem. Po przerwie dobry okres gry Polaków, którym udaje się powiększyć przewagę do 4 „oczek” (12:8). Taką przewagę udaje nam się utrzymać do drugiej przerwy technicznej. Podopieczni Raula Lozano spokojnie kontrolują grę w tym secie, prowadząc już 20:14. Przy silnej zagrywce Stanley’a, Amerykanie odrabiają aż 5 punktów, Lozano bierze czas, by wybić Amerykanina z uderzenia. Końcówka seta jest niezwykle emocjonująca, jednak więcej zimnej krwi zachowali Polacy, wygrywając tę partię 25:23.

W trzeciej odsłonie Polacy utrzymują dobrą passę, prowadząc już 15:8 i 16:9, coraz częściej myli się gwiazda zespołu amerykańskiego – Stanley. Amerykanie dokonują kolejnych roszad w składzie i mozolnie odrabiają punkty. Przy stanie 20:17, trener Lozano jest zmuszony do wzięcia czasu. Znów na krótko na boisku pojawia się Grzegorz Szymański, zmieniając na zagrywce Łukasza Kadziewicza. Końcówka seta ponownie bardzo nerwowa, Polacy prowadzą zaledwie jednym punktem (23:22), jednak zdobywamy punkt blokiem i mamy piłkę setową. Pierwsza obroniona przez rywali, ale po udanym ataku Plińskiego możemy się cieszyć z wygrania w partii trzeciej 25:23.

Czwarty set to, podobnie jak całe spotkanie, wyrównana gra po obu stronach siatki. Na tablicy wyników często widniał remis. Druga przerwa techniczna dla Polaków (16:15). Amerykanie wyrównują na po 17, ale po dwóch udanych akcjach Daniela Plińskiego, Polacy prowadzą 20:18. I tę niewielką przewagę udało się dowieść naszej drużynie do końca seta, wygrywając do 23 i cały mecz 3:1.

Polacy zagrali w składzie:  Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Daniel Pliński, Dawid Murek, Łukasz Kadziewicz, Sebastian Świderski oraz Krzysztof Ignaczak (libero).
Zmiany: Grzegorz Szymański