Kwalifikacje Olimpijskie w Baku: Polki w półfinale!

2004-01-07 00:00

Polskie siatkarki zapewniły sobie awans do czołowej czwórki rozgrywanego w Baku Europejskiego Turnieju Kwalifikacji Olimpijskich. Nasza reprezentacja odniosła drugie zwycięstwo: po wygranej z Rosją dziś Biało-czerwone pokonały po dramatycznym meczu Niemcy 3:2

Spotkanie rozpoczęło się dla ekipy trenera Andrzeja Niemczyka doskonale: w inauguracyjnym secie Polki schodziły na pierwszą przerwę techniczna prowadząc 8:1! Do tego czasu trener niemieckiego zespołu, wykorzystał oba przysługujące mu czasy. W drugiej części tej partii przewaga mistrzyń Europy stopniała do kilku punktów, jednak wygrana nie była ani przez moment zagrożona.
W drugim, znacznie bardziej wyrównanym, secie Niemki nie wykorzystały kilku piłek setowych i po emocjonującej grze na przewagi Polska objęła prowadzenie 2:0. Ogromna w tym zasługa Kamili Frątczak, która przy słabszej dyspozycji w ataku Małgorzaty Glinki pełniła rolę głównej egzekutorki w naszym zespole.
W trzeciej partii Polki długo zachowywały szanse na skończenie meczu, jednak znacznie gorsza, niż wcześniej, skuteczność naszych siatkarek w ataku pozwoliła Niemkom na przedłużenie swoich nadziei. Niestety łupem brązowych medalistek Mistrzostw Europy padła także czwarty set, w którym na dodatek rywalki osiągnęły znaczną przewagę. Tak jak podczas wrześniowego półfinału w Ankarze rozstrzygnięcie miał przynieść tie-break - i tak jak wówczas w decydującej partii lepsze okazały się Polki. Sukces nie przyszedł jednak łatwo. Niemki prowadziły najpierw 6:4, a przy zmianie stron 8:7. Polski zespół zdobył 3 kolejne punkty i kiedy sprawa wygranej wydawała się przesądzona nasze zachodnie sąsiadki doprowadziły do wyrównania 13:13. Na szczęście ostatnie słowo znów należało do Biało-czerwonych, wśród których na wyróżnienie w tych decydujących akcjach zasłużyła Małgorzata Niemczyk-Wolska.

POLSKA - NIEMCY 3:2 (25:21, 29:27, 22:25, 17:25, 16:14)

Śliwa, Frątczak, Mróz, Skowrońska, Glinka, Świeniewicz oraz Barbachowska (L), Bełcik, Niemczyk-Wolska i Liktoras. Nie grały Karczmarzewska i Przybysz.

Polki zapewniły sobie tym samym udział w piątkowych pólfinałach niezależnie od wyniku jutrzejszego meczu z Azerbejdżanem (godz. 16.00, transmisje w Polsacie i Eurosporcie). O tym, kto jeszcze awansuje z grupy A zadecyduje mecz Niemcy - Rosja.
W grupie B w zasadzie wszystko jest już jasne: awansują Turczynki oraz Włoszki. Na razie prowadzą mistrzynie świata, ale kolejność może się odwrócić jeżeli jutro Turcja wygra z Holandią.