Kwalifikacje Olimpijskie w Lipsku: wygrana Polaków w tie-breaku!

2004-01-06 00:00

Niezwykle wyrównany przebieg miał inauguracyjny mecz polskich siatkarzy na Europejskim Turnieju Kwalifikacji Olimpijskich w Lipsku. Do zwycięstwa nad gospodarzami turnieju, Niemcami, podopieczni trenera Stanisława Gościniaka potrzebowali aż pięciu setów.

Polaków niewiele dzieliło od nieoczekiwanej porażki. Po trzech setach prowadzili Niemcy, którzy w dodatku doprowadzili w końcówce czwartej partii, kontrolowanej przez cały czas przez naszych siatkarzy, do wyrównania. Po dwóch zablokowanych atakach Biało-czerwonych zrobiło się 24:24; na szczęście chwilę później to ekipa trenera Steliana Moculescu zrobiła dwa błędy i Polska doprowadziła do tie-breaka.

Decydującego seta lepiej rozpoczęli gospodarze: Polacy musieli odrabiać straty: najpierw ze stanu 2:4 doprowadzili do 4:4; następnie z 4:6 do 6:6. Jednak końcówka należała do naszych siatkarzy. Przy prowadzeniu gości 14:12 trener Moculescu próbował jeszcze ratowac swój zespół biorąc czas, jednak efektem był tylko jeden punkt dla gospodarzy i Polska wygrała piątego seta 15:13. Spotkanie zakończył atakiem Robert Prygiel, który zdobył łącznie 19 punktów - tyle samo co Dawid Murek.

POLSKA - NIEMCY 3:2 (22:25, 25:16, 25:27, 26:24, 15:13)

Zagumny 2 pkt., Prygiel 19, Szczerbaniuk 15, Gołaś 8, Gruszka 17, Murek 19, oraz Ignaczak (l), Bąkiewicz 2, Michalczyk, Stelmach. Nie grali: Nowik i Winiarski.

W środę nasza reprezentacja zmierzy się z Rosją (godz. 17.30, transmisje w TV4, Polsacie Sport i Eurosporcie), która w swoim pierwszym meczu w Lipsku nie dała szans Bułgarii wygrywając 3:0. Dla Bułgarów oznacza to pożegnanie się z szansami na występ w Atenach. W jedynym wtorkowym meczu grupy B Hiszpania nieoczekiwanie długo męczyła się z Finlandią, zwyciężając ostatecznie dopiero w tie-breaku.