Mistrzynie Europy lepsze od mistrzyń świata!

2003-12-27 00:00

Polskie siatkarki przełamały wreszcie serię porażek w spotkaniach z reprezentacją Włoch. W katowickim spodku, obecności blisko pięciu tysięcy widzów, podopieczne trenera Andrzeja Niemczyka pokonały mistrzynie świata 3:2.

Dla Polek był to udany rewanż za przegrane mecze w finałach Mistrzostw Europy (1:3) i w Pucharze Świata (0:3). Nasze reprezentantki rozpoczęły co prawda nie najlepiej, ulegając w pierwszym secie rywalkom 22:25, ale po dwóch następnych partiach wyszy na prowadzenie. W trzecim secie doszło do nerwowej koncówki. Polki prowadziły już 17:12, jednak cała seria błędów doprowadziła do gry na przewagi. Set zakończył się gdy przy stanie 27:27 sedziowie zaliczyli naszym siatkarkom punkt przy dość kontrowersyjnej sytuacji. Oburzony tym trener mistrzyń świata, Marco Bonitta, protestował tak agresywnie, że został ukarany żółtą kartką, co oznaczało 29. punkt dla Polski i koniec seta.
Czwarta partia należała do Włoszek, jednak w tie-breaku mistrzynie Europy osiagnęły zdecydowaną przewagę, wygrywając do 11.

W meczu tym debiut w reprezentacji Polski zaliczyła Joanna Kaczor. Zawodniczka wrocławskiej Gwardii co prawda nie pojawiła się ani razu na placu gry, jednak została wpisana do protokołu, co zgodnie z przepisami oznacza zaliczenie występu.

Drugi mecz obu reprezentacji w niedzielę, o 16.30 - również w katowickim Spodku.

POLSKA - WŁOCHY 3:2 (22:25, 25:21, 29:27, 23:25, 15:11)

Bełcik, Glinka, Skowrońska, Mróz, Świeniewicz, Niemczyk-Wolska oraz Barbachowska (L), Śliwa, Podolec, Przybysz i Karczmarzewska. Nie grała Kaczor.