LŚ: Polska - Kuba 1:3

2010-07-04 16:43

Polska przegrała w Łodzi z Kubą 1: 3 (19:25, 22:25, 25:22, 16:25) w drugim meczu piątej rundy grupy D Ligi Światowej. Porażka oznacza, że mistrzowie Europy stracili szanse awansu do finałowego turnieju w Cordobie. W sobotę zwyciężyła Kuba 3:0. Libero Paweł Zatorski zadebiutował w niedzielę w rozgrywkach LŚ.
Początek meczu był bardzo udany dla polskiego zespołu. Mając przebłyski bardzo dobrej gry gospodarze objęli prowadzenie 6:2. Przy pierwszej przerwie technicznej przewaga wynosiła tylko 8:7, a przy drugiej było już 16:11. Do końca partii utrzymali oni wyraźną przewagę, która wynosiła już siedem punktów. Kubańczycy wywierali na mistrzach Europy ogromną presję zagrywką. Serwisy praktycznie każdego gracza gości dezorganizowała akcje gospodarzy.
W drugiej partii Kuba prowadziła 8:5 i 16:11. Po wznowieniu gry Polacy zaczęli nękać rywali zagrywką i ich przewaga zaczęła topnieć. Wynosiła już tylko 15:17 i 18:20. Podobnie jak w pierwszej partii Kubańczycy dominowali w jakości gry. Swoimi atakami i zagrywkami wywierali na polskim zespole ogromną presję. Kubańczycy popełniali błędy, ale nie miało to wpływu na losy seta.
- Niestety, nie gramy w żadnym elemencie. Brakuje ataku i przyjęcia - mówił szef szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej Włodzimierz Sadalski.
Przed pierwszą przerwą techniczną trzeciej partii Polacy dwa razy blokiem zatrzymali rywali i prowadzili 8:6. Po wznowieniu gry znakomita passa biało-czerwonych trwała dalej. Polski zespół przede wszystkim wzmocnił zagrywkę. Przewaga wynosiła już 14:9. Mocnym atutem gospodarzy był blok. Przy drugiej przerwie technicznej Polska prowadziła 16:13.
Po wznowieniu gry goście zaczęli odrabiać straty i doprowadzili do stanu 21:21. W końcówce w glównej roli wystąpił Zbigniew Bartman, który nękał rywali mocną zagrywką.
W czwartym secie prowadzenie objęła Kuba 5:3. Jeszcze przy pierwszej przerwie technicznej można było mieć wątpliwości co do końcowego wyniki. Przewaga rywali wynosiła 8:6. Z czasem jednak przewaga rywali rosła jak na drożdżach. Byli oni znowu lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Kuba prowadziła m.in. 16:12 i 22:14.
Polska: Zagumny, Jarosz, Pliński, Czarnowski, Bartman, Bąkiewicz, Zatorski (l) oraz Ruciak, Kurek, Możdżonek, Gruszka